Jedna z ulic Elbląga będzie nosiła imię Zdzisława Olszewskiego?
fot. archiwum elblag.net
Zdzisław Olszewski, pomimo sędziwego wieku (82 lata), odszedł dość niespodziewanie tego roku - 28 stycznia wczesnym rankiem. Kilka dni później (1 lutego) spoczął na cmentarzu Agrykola w obecności licznie zgromadzonych przedstawicieli władz miejskich oraz pamiętających go elblążan. Był wielokrotnie odznaczany za ogromne zasługi dla kraju, ale także za działalność samorządową i społeczną. Klub radnych, z którego się wywodził, mocą inicjatywy uchwałodawczej, zaproponował, aby uczcić jego pamięć poprzez nadanie jednej z elbląskich ulic jego imienia.
Z taką propozycją wyszedł dzisiaj (30 marca) w trakcie XXV sesji, w imieniu swojego klubu, przewodniczący Rady Miejskiej. Choć regulamin nie przewiduje możliwości składania inicjatyw uchwałodawczych i nie wymaga odpowiedzi Prezydenta, wymaga ona rozpatrzona w określonym trybie statutowym. Marek Pruszak w krótkiej ekspozycji przypomniał sylwetkę Zdzisława Olszewskiego:
- Śp. Zdzisław Olszewski był pierwszym wojewodą elbląskim w niepodległej Polsce. Pełnił tę funkcję w latach 1989-96, a wcześniej jeszcze w 1981 roku. Był też podsekretarzem stanu w urzędzie Rady Ministrów w 1996 roku. Funkcję radnego w Elblągu pełnił nieprzerwanie od 1998 do 2017 roku. Do końca swojego życia był niezwykle aktywnym człowiekiem, oddanym naszemu miastu. Szczególną troską otaczał elbląską starówkę. Był człowiekiem poszukującym zgody i porozumienia. Otwarty na współpracę pomiędzy krajami nadbałtyckimi patronował stowarzyszeniu Euroregion Bałtyk, pełniąc funkcję szefa sekretariatu tego stowarzyszenia. Promował nasze miasto w Polsce i zagranicą również wśród Polonii. Z jego inicjatywy doszło do wizyty w Elblągu przedstawicieli Polonii w ubiegłym roku. Zdzisław Olszewski był odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Mając powyższe na względzie, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zgłasza inicjatywę uchwałodawczą zmierzającą do upamiętnienia tego bardzo zasłużonego elblążanina.
Miejsce w Radzie Miejskiej po śmierci radnego Prawa i Sprawiedliwość, zgodnie z kodeksem wyborczym, zajął Jacek Perliński.
Powiązane artykuły
Irena Sendler będzie miała swoją ulicę w Elblągu?
06.04.2017 komentarzy 1
Na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się pod koniec marca, jej przewodniczący Marek Pruszak, w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, wystąpił z...
Ulica Tadeusza Mazowieckiego w Elblągu?
22.05.2017 komentarzy 10
Na ręce Prezydenta Miasta Witolda Wróblewskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Pruszaka zostało złożone pismo przez...