14:43 / 06.06.2014

Jedziemy nie trujemy! – przystanek ELBLĄG

Jedziemy nie trujemy! – przystanek ELBLĄG

fot. Piotr Szulc

Zapraszamy 9 czerwca o godz. 11.00 w Elblągu przy ul. Stary Rynek pod Bramą Targową na widowiskowy happening i konferencję prasową. Będą wielkie barwne flagi, aktorzy na szczudłach, uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr 4 i inni elbląscy rowerzyści. Będziemy nagłaśniać problemy związane z tzw. niską emisją

To nowa inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA. Do sztafety może dołączyć każdy, w każdym miejscu. Wystarczy, że przejedzie 10 km na rowerze, wejdzie na stronę www.sztafetarowerowa.pl i dołączy do akcji wpisując swoje imię i nazwisko, przejechaną trasę, ilość kilometrów.

Uczestnicy mogą przesyłać do Arki także relacje i zdjęcia ze swoich podróży rowerowych, które będą zamieszczane w kronice akcji na stronie sztafety. W nagrodę posadzimy dla każdego uczestnika drzewo w pierwszym Rowerowym Lesie, a także weźmie on udział w losowaniu gadżetów rowerowych i okolicznościowych koszulek.

Fundacja ekologiczna ARKA wraz z przyjaciółmi w czerwcu 8-23 na rowerach rusza od morza wzdłuż Wisły do jej źródeł. W 10 miastach organizujemy happeningi, warsztaty i akcje medialne dotyczące promocji komunikacji rowerowej i ograniczania emisji CO2. Polacy pokochali rowery. A te mają dobroczynny wpływ na zdrowie i stan środowiska naturalnego. Systematyczna jazda na rowerze m.in. poprawia kondycję, normalizuje poziom cukru we krwi, zwiększa pojemność płuc, natlenia krew, poprawia pracę serca.

Rower nie wydziela spalin. Na www.sztafetarowerowa.pl jest kalkulator, który pozwala oszacować na ile uczestnikom akcji wspólnie udało się ograniczyć emisji dwutlenku. Jak podaje WWF transport drogowy jest źródłem 1/4 światowej emisji CO2. Samochodowe silniki spalinowe emitują do atmosfery również tlenki siarki i azotu, pyły i toksyny, metale ciężkie i węglowodory. W Polsce udział samochodów w ogólnym zanieczyszczeniu atmosfery wynosi 30%, a w dużych miastach wzrasta nawet do 90%.

Jazda na rowerze ułatwia kontakt z naturą, zmniejsza napięcie i stres. Daje większą swobodę i szybkość w przemieszczaniu się po mieście, oszczędza czas, nie naraża na wyczekiwanie w ulicznych korkach i wdychanie spalin. Dodatkowe informacje:

Szymon Kułakowski szymon@fundacjaarka.pl tel. 504 024 377

Projekt „Ekologiczna Sztafeta Rowerowa" dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%