Jesienna dieta nie musi być nudna!
Jesienna dieta powinna być urozmaicona i kolorowa - dietetycy stawiają jej spore wyzwania. Jedzenie ma za zadanie również odpowiednio nastrajać, dlatego ważny jest sposób przygotowywania i jedzenia posiłków.
Jesienne menu na medal – kilka słów o termice potraw
Dieta dostosowana do pory roku zachowuje zasady zdrowego odżywiania, czerpiąc z sezonowych owoców i warzyw, których w październiku czy listopadzie jest niestety znacznie mniej niż latem. Dietetycy zwracają jednak także uwagę na termikę produktów – nie tylko jesienią, ale i zimą niezbędne jest włączenie do codziennego menu rozgrzewających produktów i tych, które dodają energii. Co zatem powinno znaleźć się teraz na Twoim talerzu? Wybieraj przede wszystkim potrawy gotowane, także te z warzyw i owoców. Nie unikaj przypraw, takich jak imbir i goździki, które mocno rozgrzewają. Pamiętaj również o zbożach, które dodają energii, a ich wpływ na organizm, chociażby na procesy trawienne, trudno przecenić. Sięgaj zatem po pełnoziarniste pieczywo, kasze i otręby. Mięso zastąp roślinami strączkowymi bogatymi w białko roślinne, a zamiast po sól warzoną sięgaj po nierafinowaną sól morską. Zrezygnuj z białej mąki pod jakąkolwiek postacią – na cenzurowanym są pierogi, naleśniki, pieczywo pszenne oraz gotowe ciasta i ciastka. Jeśli masz ochotę na słodycze, wybieraj gorzką czekoladę z jak największą zawartością kakao. Chętnie zjadaj zupy, a także blanszowane lub pieczone warzywa i owocowe. Nie zapominaj o pestkach, orzechach i suszonych owocach bogatych w mikro- i makroelementy, które łatwo wkomponować w wiele ciepłych dań.
Śniadanie – najważniejszy posiłek w ciągu dnia
Jesienne śniadanie powinno być nie tylko ciepłe, ale i dość obfite. Pierwszy posiłek musi dostarczyć organizmowi około 30% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Śniadanie warto popić też ciepłym napojem – sprawdzi się nie tylko herbata z imbirem czy kawa dosłodzona miodem, ale nawet zwykła woda, np. z miodem i imbirem. Doskonały będzie też ciepły kompot z jabłek, gruszek albo śliwek, którego smak podkreślą przyprawy o działaniu rozgrzewającym, np. cynamon i goździki. Wspaniałym pomysłem na pierwszy posiłek w ciągu dnia jest ciepła owsianka. Płatki owsiane wystarczy zalać gorącym mlekiem i odczekać, aż napęcznieją i zmiękną. Wyborne śniadanie możesz uzupełnić łyżeczką miodu, cynamonem, suszonymi owocami, orzechami albo tartym jabłkiem. Pyszny posiłek warto zwieńczyć domowymi ciastkami owsianymi czy pełnoziarnistymi herbatnikami posmarowanymi np. Castello Serkiem Kremowym Dekorowany Ananas albo wypełnić nim upieczone wcześniej jabłko z cynamonem.
Drugie śniadanie – pyszny pomysł na odzyskanie energii
Kolejny posiłek jest nie mniej istotny od śniadania. Drugie śniadanie powinno dostarczać organizmowi od 10 do 15% zapotrzebowania kalorycznego. Posiłek najlepiej spożyć około godziny 11, kiedy po kilkugodzinnej przerwie w jedzeniu zaczyna spadać poziom glukozy we krwi, co oznacza jednocześnie obniżenie koncentracji. Drugiego śniadania nie powinnaś zatem przygotowywać tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych domowników. Co możesz zapakować pociechom do szkoły, a sobie i mężowi do pracy? W szkole trudno o możliwość podgrzania posiłku, w biurze zazwyczaj jest to o wiele łatwiejsze. Uczeń może zjeść zatem nie tylko kanapkę z pełnoziarnistym pieczywem, ale też pożywną sałatkę. Do sezonowych warzyw warto dodać ser pleśniowy oraz prażone ziarna i nasiona. W pracy możesz pozwolić sobie na większą dowolność, jeśli osobom zatrudnionym oddano do dyspozycji mikrofalę. To świetny sposób na szybkie podgrzanie ciecierzycy w pomidorach z bazylią albo pieczonych warzyw, których smak łatwo podkreślić serem z przerostem niebieskiej pleśni. Nic jednak nie będzie tak pyszne, jak łódeczki z cukinii wypełnione grzybami, orzechami włoskimi i aksamitnym serem w białej skórce, np. Castello Golden.
Jesienne obiady i obiadokolacje ku radości całej rodziny
Obiady czy obiadokolacja to posiłek, który jednoczy wszystkich domowników. Dzieci i dorośli nie tylko spędzają wspólnie czas przy stole, ale mają tez okazję do gotowania całą rodziną. Do typowo jesiennych dań warto dodać wyrazisty akcent, który nada im charakter. Intensywny, a przy tym niebanalny posmak nadają potrawom sery pleśniowe Castello. Możesz dodać je do kremowych zup z dyni albo warzyw, sprawdzą się również jako dodatek do zapiekanych warzyw – spróbuj połączenia bakłażana z serem z niebieską pleśnią, np. Castello Extra Creamy Danish Blue, suszonymi pomidorami, czosnkiem i prażonymi pestkami dyni, znajdź także idealny ser do papryki faszerowanej kaszą jaglaną, cebulką zeszkloną na maśle i pieczarkami. Nie zatrzymuj się w swoich kulinarnych zabawach, wymyślając nowe odsłony potraw, które uwielbia Twoja rodzina. Pesto z rozgrzewającymi dodatkami, takimi jak papryczka chilli i bazylia, równie dobrze co z makaronem, komponuje się też z kaszą czy brązowym ryżem. Prażone pestki i nasiona, a także ser pleśniowy dopełnią efektu. A co z rybami? Wędzony łosoś albo pieczony dorsz komponują się znakomicie z jesiennymi warzywami i serem o wyrazistym smaku. Szukaj własnych inspiracji i zgranych jesienno-serowych duetów.
Więcej przepisów i inspiracji kulinarnych znajdziesz na http://www.castellocheese.com/pl-pl/. Zapraszamy!