› zapowiedzi
09:35 / 23.05.2019

Jest program obchodów 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej

Jest program obchodów 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej

fot. Archiwum IPN Gdańsk

Obchody 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej rozpoczną się 30 maja prelekcją i pierwszą wystawą  z ponad stu zdjęciami, które dotyczą tych tragicznych wydarzeń. Inicjatorem i organizatorem jest Biuro Konstrukcyjne Turbin parowych GE Power sp. z o.o. 17 lipca odbędzie konferencja naukowa, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, połączona z premierą nagrania wideo wywiadu z zamieszkałą we Francji, wdową po skazanym w Sprawie Elbląskiej.  PTTK 20 lipca zorganizuje Sobotę z Przewodnikiem - „Śladami Sprawy Elbląskiej”. 

Pierwsza wystawa zdjęć Sprawy Elbląskiej  

W lipcu tego roku minie 70 lat od tragicznych wydarzeń, które zapoczątkowały Sprawę Elbląską. Rozegrały się w Zakładach Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego (Zamech). Dzisiejsze GE Power czując się spadkobiercą Zamechu chciałoby przypomnieć elblążanom ten ważny fragment historii Elbląga. Pożar hali produkcyjnej A20 oraz represje jakie w jej następstwie spadły na pracowników Zamechu i elblążan były najcięższym doświadczeniem powojennego Elbląga. 

Otwarte spotkania odbędą się w Ratuszu Staromiejskim (Stary Rynek 25) w dwóch terminach do wyboru:
 
30 maja (czwartek) w godzinach od 18.00 do 20.00  
18 czerwca  (wtorek) w godzinach od 18.00 do 20.00  

Grażyna Wosińska, autorka „Pożaru i szpiegów” jedynej publikacji popularno-naukowej o Sprawie Elbląskiej oraz Daniel Lewandowski z Biura Konstrukcyjnego Turbin parowych GE Power, poprowadzą spotkania wzbogacone o prezentację multimedialną oraz zaproszą do obejrzenia pierwszej wystawy: „Sprawa Elbląska. Galeria zdjęć”. Zawiera ona ponad 100 fotografii, większość jeszcze niepublikowanych, tym zdjęć: hali po pożarze, strażaków, skazanych, obrazujących życie reemigrantów z Francji oraz dokumentów dotyczących m.in. śmierci osób, które w więzieniu straciły życie. 
Autorką wystawy jest Grażyna Wosińska, a koordynatorem - Daniel Lewandowski.
GE Power zaprasza również do zwiedzania hali produkcyjnej A20, która była areną wspomnianych wydarzeń sprzed 70 lat, w  dniu 23 czerwca (niedziela) w godzinach od 10.00 do 14.00, w ramach „Drzwi otwartych Zakładu Produkcji Turbin”. Będzie można obejrzeć wystawę: „Sprawa Elbląska. Galeria zdjęć”. 

Konferencja naukowa IPN 

W rocznicę wybuchu pożaru hali turbinowej - 17 lipca w godzinach od 9.00 do 16.00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się konferencja naukowa „W poszukiwaniu szpiegów i dywersantów. Urząd Bezpieczeństwa w gospodarce lat stalinowskich na przykładzie Sprawy Elbląskiej”. Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. 
Jednym z prelegentów będzie dr Witold Bagieński, laureat naukowej książki historycznej roku 2018  oraz nagrody Tomasza Strzembosza. Losy reemigrantów z Francji przybliży dr Aneta Nisiobęcka, której rozprawa doktorska na ten temat otrzymała wiele wyróżnień. 

Dr Daniel Czerwiński, koordynator konferencji:

Oprócz wysłuchania sześciu referatów naukowych, będzie można obejrzeć nagranie wideo wywiadu z 93-letnią Marii Pawlik, wdową po skazanym w Sprawie Elbląskiej.

Grażyna Wosińska:

Skontaktowała się ze mną autorka nagrania wideo  Maryna Pawlik, wnuczka jednego ze skazanych ze Sprawy Elbląskiej. Na stałe mieszka w Montrealu. Zapewniła mnie, że 17 lipca będzie w Elblągu. Żyje jej 93 - letnia babcia Maria Pawlik, która mieszka we Francji. Niestety z względu na stan zdrowia nie  przyjedzie do Elbląga. 

Sobota z przewodnikiem
20 lipca o godz. 10.00 Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Elbląg zaprasza na „Sobotę z przewodnikiem PTTK”; śladami Sprawy Elbląskiej poprowadzi Grażyna Wosińska. 
Leszek Marcinkowski, prezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej:

Soboty z Przewodnikiem PTTK prowadzimy od 9 lat. Przekazujemy nie tylko wiadomości o historii miasta, ale także o  tragicznych losach mieszkańców. Nie mogło zatem zabraknąć dramatycznej przeszłości reemigrantów z Francji. Cieszę się, że możemy się włączyć w obchody 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej. 
 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%