19:41 / 01.10.2013

Jest szansa na pozyskanie inwestorów z Rosji do Elbląga

Jest szansa na pozyskanie inwestorów z Rosji do Elbląga

fot. Konrad Kosacz

Od czwartku Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie miała swoje przedstawicielstwo w Kaliningradzie - zgodził się na to rosyjski MSZ. Prezes Strefy Marek Karólewski zapowiedział, że przedsiębiorcy z Olsztyna i Elbląga znajdą tam miejsce do spotkań i fachową pomoc.

Marek Karólewski powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że otwarcie przedstawicielstwa strefy w Kaliningradzie stworzy nowe możliwości dla polskich przedsiębiorców w Rosji.

- Wreszcie nie będą musieli się spotykać z rosyjskimi partnerami na stacjach benzynowych, czy w restauracjach, ale będą mieli do dyspozycji porządne miejsce w prestiżowym budynku Morskiego Centrum Biznesu - powiedział Karólewski i dodał, że przedsiębiorcy będą tam mogli nie tylko organizować spotkania z partnerami z Rosji, ale też napisać pisma, do ich dyspozycji będzie posługujący się biegle jęz. rosyjskim pracownik merytoryczny i tłumacz.

- Zadaniem naszego przedstawicielstwa w Kaliningradzie będzie także reklamowanie polskich firm, naszego regionu, tj. miast przygranicznych oraz Olsztyna i Elbląga. Chcemy, by jak najwięcej Rosjan przyjeżdżało do nas, a nie do Gdańska - mówił Karólewski i dodawał, że potencjał w tym zakresie ma np. turystyka medyczna.

Karólewski dodał także, że przedstawicielstwo strefy będzie nieodpłatnie dokonywało na zlecenie polskich firm analizy rosyjskiego rynku.

- Mamy sygnały od firm z branży meblarskiej, czy obróbki szkła, że tego typu analizy ich interesują - przyznał Karólewski i podkreślił, że w Kaliningradzie swoje przedstawicielstwa ma ok. 40 rosyjskich republik, w związku z czym można to miejsce traktować jako bramę do wysyłania polskich produktów na całą Rosję.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna skupia głównie firmy z branży meblarskiej oraz przemysł jachtowy, ale w Olsztynie działa w niej Michelin, a w Wielbarku - tartak Ikea. Strefa liczy na razie 914 ha, ale decyzją Rady Ministrów w najbliższym czasie ma objąć kolejne 80 ha, m.in. w Elblągu.

Podczas wtorkowej konferencji Karólewski nie krył, że strefa otwiera się na Kaliningrad przede wszystkim ze względu na ogromne zainteresowanie mieszkańców i przedsiębiorców małym ruchem granicznym między Polską a Rosją. Tylko w tym roku odnotowano już blisko 4 mln przekroczeń tej granicy.

źródło PAP

7
0
oceń tekst 7 głosów 100%