› dzieci i rodzina
09:57 / 16.11.2015

Język ojczysty – tożsamość, duma

Język ojczysty – tożsamość, duma

Język jest nie tylko składnikiem kultury narodu, ale zarazem najlepszym odbiciem tej kultury. W języku jak w zwierciadle odbijają się doświadczenia społeczne jednostki i narodu. (Piotr Bąk).

Przekonali się o tym uczestnicy seminarium ,,Język ojczysty, tożsamość, duma” , które odbyło się w dniu 12 listopada 2015 roku w Bibliotece Elbląskiej im C. K Norwida. Głównym organizatorem spotkania był SOSW nr 2 w Elblągu. Seminarium było uczczeniem Międzynarodowego Dnia Języka Romskiego, które przypada na 5 listopada. Wiersz ,,Cygańska droga” autorstwa Roma S. Stankiewicza w interpretacji aktorki Teatru Dramatycznego w Elblągu  wprowadził uczestników w świat kultury romskiej. 

Język romski jako jeden z niewielu na świecie nie ma swojej pisanej formy, a historia i tradycja przepisywane są ustnie. Któż mógłby lepiej mówić o języku romskim niż sami Romowie. Trzeba o język walczyć bo w nim zapisana jest historia i kultura mówiła  asystentka edukacji romskiej w Elblągu, konsultant do spraw Romów Iza Stankiewicz. 

 Doktor nauk humanistycznych pani Krystyna Kamińska wykładowca Akademii Humanistycznej w Pułtusku, specjalista w obszarze wielokulturowości w wystąpieniu ,,Dziecko dwujęzyczne u progu edukacji”  zobrazowała problemy z jakimi spotykają się dzieci romskie  rozpoczynające edukację. Inna kultura, inne rozumienie pojęć, słów, problemy z komunikacją, to tylko niektóre bariery na progu edukacji małego dziecka. Po wysłuchaniu wykładu pani doktor wielu nauczycieli spojrzy na ucznia pochodzenia romskiego z innej perspektywy. 


Ważnym elementem spotkania na które czekały dzieci i  młodzież było ogłoszenie wyników ogólnopolskiego konkursu plastyczno – literackiego Życie wiecznych wędrowców oraz obejrzenie wystawy pokonkursowej, która do końca listopada prezentowana będzie w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu.

Komisja konkursowa  w kategorii  prace plastyczne, uczniów szkół podstawowych nagrodziła:
I miejsce – Klaudia Sulecka  SP nr 37 w Bydgoszczy,
II miejsce – Roksana Roelle  SP nr 2 w Ełku,
III miejsce – Amelia Sowińska Zespół Szkół nr 2 w Elblągu,
III miejsce - Milan Rowiński SP nr 37 w Bydgoszczy,

Wyróżnienia
Nikola Wesołowska SP nr 2 w Olsztynie, Paweł Faber SOSW w Prudniku, Klara Bielawska SP nr 19 w Elblągu, Amelia Kuta SP nr 1 w Elblągu, Agata Szafran SP nr 19 w Elblągu.

Prace plastyczne, uczniowie szkół gimnazjalnych
I miejsce-Klaudia Hajdecka SOSW w Prudniku,
II miejsce - Sebastian Tutak SOSW w Prudniku,
III miejsce-Irina Ciurar SOSW nr 1 w Elblągu,
Wyróżnienia-Aleksandra Józefowicz SOSW w Prudniku, Emilia Cebula  SOSW w Prudniku.

Kategoria - prace literackie uczniowie szkół podstawowych
I miejsce - Julianna Wojtal  SP nr 12 w Elblągu, Anna Świgoń, SP nr 12 w Elblągu,
II miejsce - Dariusz Bołdyzer SOSW w Prudniku, Karolina Biernacka SP nr 12 w Elblągu,
III miejsce - Magdalena Biernacka, SP nr 12 w Elblągu.

Wyróżnienia
Nikola Wesołowska, SP nr 2 w Olsztynie, Wiktoria Serafin, SP nr 12 w Elblągu.

Kategoria prace literackie, uczniowie szkół gimnazjalnych
I miejsce-Daria Darmorost Gimnazjum nr 5 Elbląg,
II miejsce-Katarzyna Szafrańska Gimnazjum w Mońkach,
III miejsce-Julia Mrozowska Gimnazjum nr 5 Elbląg oraz Michał Kuliszczak SOSW  w Prudniku.    

Elbląska bajkopisarka pani Wioletta Piasecka, która uczestniczyła w komisji doceniając  talent młodych ludzi ufundowała nagrody specjalne. Każdy laureat otrzymał książkę autorstwa  pani Wioletty z osobistym listem do  autora wiersza. Pani Wioletta oceniła  utwory jako wartościowe, zachwycające lekkością stylu, znajomością romskich obyczajów i tradycji ,z których wyłania się  plastyczny obraz życia w taborach… 

Zarówno prace plastyczne jak i literackie pokazują kulturę narodu romskiego. Asystent edukacji romskiej w Elblągu w swym wystąpieniu mówiła.…Poprzez język romski poszukujemy wspólnych korzeni, by pokazać, że na kształt i piękno każdej kultury mają wpływ relacje z innymi narodami oraz , że kulturę romską należy traktować jako część kultury światowej.

Organizatorzy


Szukam…
Wędruję jak ptak po całym świecie szukając swojego miejsca,  
wędruję od wsi do wsi przez urodzajne pola i lasy.
Dusza romskiego wędrowca uskrzydla mnie, 
Rodzina oparciem mym.
Od czasu do czasu wzruszam znów, 
Więc w końcu znajdę swoje miejsce.
I tam zostanę, tam będzie moja mała Ojczyzna.
Echa słucham – to moja bratnia dusza.
Chwilo ma – w nowym miejscu czuję, że to tu…

Julianna Wojtal, kl.5b
Szkoła Podstawowa nr 12
Elbląg

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%