› bieżące
09:00 / 28.09.2013

Jubileusz 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca. Już dziś wielka gala

Jubileusz 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca. Już dziś wielka gala

W tym roku Zespół Pieśni i Tańca obchodzi 35 – lecie istnienia. Z tej okazji 28 września w Teatrze im. A. Sewruka odbędzie się uroczysty Jubileusz. - Dzięki pomocy dawnych członków zespołu oraz osób będącym blisko „Ziemi Elbląskiej” udało się zdobyć i zarchiwizować ciekawe materiały o zespole - mówi Joanna Karpiuk z CT Promyk. Wśród materiałów są zdjęcia, filmy, wycinki z gazet oraz plakaty sprzed kilkunastu lat. Materiały wykorzystane będą w przygotowywanym katalogu o zespole oraz na wystawie, towarzyszącej Jubileuszowi.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska” działa przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” od 1978 roku. Jego założycielem oraz opiekunem i choreografem był nieżyjący już Czesław Kujawski. Zespół odegrał ważną rolę w tworzeniu tożsamości kulturowej mieszkańców Elbląga i okolic. Gościł na wielu światowych scenach, zdobywał nagrody i wyróżnienia, przynosząc sławę naszemu regionowi. Dzisiaj tańczą w nim młodzi ludzie ze szkół gimnazjalnych, średnich i studenci. Zespołem opiekuje się instruktor tańca ludowego - Żaneta Podobińska. „Ziemia Elbląska” chętnie prezentuje się w naszym mieście, podczas imprez takich jak: Święto Chleba, obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Senioriada.

Od kilku miesięcy trwają przygotowania do uroczystości. – Dzięki pomocy dawnych członków zespołu oraz osób będącym blisko „Ziemi Elbląskiej” udało się zdobyć i zarchiwizować ciekawe materiały o zespole - mówi Joanna Karpiuk z CT Promyk – Wśród materiałów są zdjęcia, filmy, wycinki z gazet oraz plakaty sprzed kilkunastu lat. Materiały wykorzystane będą w przygotowywanym katalogu o zespole oraz na wystawie, towarzyszącej Jubileuszowi.

Uroczyste obchody Jubileuszu ZPiT „Ziemia Elbląska” odbędą się w sobotę, 28 września o godz. 17.00 w Teatrze im. A. Sewruka. Podczas imprezy będzie można zobaczyć pary - od najmłodszych po najstarszych członków „Ziemi Elbląskiej”, wykonujące Poloneza do muzyki granej na żywo przez Elbląską Orkiestrę Wojskową pod kierunkiem kpt. Macieja Skrzypczaka. Zostanie także zaprezentowana działalność i osiągnięcia zespołu, przybliżona sylwetka założyciela „Ziemi Elbląskiej” - Czesława Kujawskiego oraz odbędzie się szereg pokazów w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska” i zaproszonych gości. Aby doskonale wypaść podczas uroczystości Zespół „Ziemia Elbląska” nie próżnuje.

– Już od stycznia mamy zaplanowany program koncertu i choreografie, które zaprezentujemy – mówi instruktorka Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Elbląska Żaneta Podobińska – Obecny skład zespołu „Ziemia Elbląska”, na scenie zatańczy taniec beskidzki, krakowiaka, poloneza, polkę oraz solówka pod tytułem „Strach na wróble” czyli piękną historie miłosną z elementami oberka i kujawiaka.

- Wszystkich miłośników folkloru zapraszamy do udziału w uroczystości. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny – na wejściówkę. Wejściówki można będzie odbierać od 16 września w kasie CSE Światowid – dodają organizatorzy.- Byłych i obecnych członków Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Elbląska" i "Młody Elbląg" zapraszamy również do udziału w spotkaniu integracyjnym, które odbędzie się w sali sportowo - widowiskowej CSE Światowid.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%