› bieżące
12:57 / 20.10.2014

Jubileuszowy festiwal Baltic Cup za nami

Jubileuszowy festiwal Baltic Cup za nami

fot. StudioPM

Za nami 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup". Przez trzy dni na elbląskim parkiecie rywalizowały pary z całego świata.

Łzy szczęścia zwycięzców, radość rodziny i przyjaciół, a przede wszystkim owacje publiczności – tak można podsumować tegoroczną edycję „Baltic Cup". Najbardziej widowiskowe były występy finałowe podczas wieczornych gali. W tym roku Puchar Bałtyku zdobyty w rankingowym turnieju WDSF International Open Standard pojechał do Litwy, a para z Ukrainy okazała się najlepsza spośród par startujących w turnieju WDSF International Open Latin.

Wśród ponad 400 par zgłoszonych do udziału w "Baltic Cup" byli tancerze m.in. z: Polski, Rosji, Litwy, Estonii, Włoch, Francji, Białorusi, Niemiec, a także Chin i Izraela. Startowali oni w ponad 20. kategoriach, w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Podczas festiwalu na parkiecie można więc było oglądać występy zarówno dzieci, juniorów, jak i par seniorskich, niektórzy próbowali swych sił w kilku kategoriach. Tradycyjnie podczas sobotnich i niedzielnych finałów najlepsi tańczyli do muzyki na żywo. Grali im muzycy Filharmonii z Grodna z towarzyszeniem solistów.

Prestiż imprezy podnoszą sędziowie, którzy w swojej karierze zawodowej byli mistrzami Polski, Europy i świata.

Nie zabrakło także widowiskowych pokazów w wykonaniu mistrzów. W sobotę, podczas LOTOS CUP, wystąpili Agnieszka i Grzegorz Cherubińscy – mistrzowie boogie woogie. Show pary sklasyfikowanej na 4. miejscu w światowym rankingu publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Tego dnia zatańczyła także Formacja Standardowa „Jantar" z układem „Mamma Mia!", który dał im tytuł wicemistrzów Polski FTS Formacji Tanecznych. Natomiast w niedzielę, podczas SPECJAL CUP, można było obejrzeć popisowy występ zespołu „Destination".

W trakcie sobotniej gali Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid", z rąk Jacka Protasa, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego odebrał brązową odznakę za Zasługi dla Sportu przyznaną przez Ministra Sportu i Turystyki. Wyróżnienie to zostało przyznane za całokształt działań sportowych i trenerskich.

„Baltic Cup" to nie tylko turniejowe występy. To także działania związane z tańcem skierowane zarówno do miłośników tańca, jak i osób, które tańcem zajmuj się zawodowo. Ci pierwsi mogli oglądać wystawę o elbląskich formacjach oraz archiwalne zdjęcia z wcześniejszych edycji „Baltic Cup". W trakcie trwania festiwalu odbyło się także szkolenie dla sędziów Federacji Tańca Sportowego.

Patronatem honorowym imprezę objęli: Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas oraz Prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup" są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid", Stowarzyszenie „Jantar", Federacja Tańca Sportowego oraz Word Dance Sport Federation.

Organizację festiwalu dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Elbląg.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%