› bieżące
18:00 / 18.05.2020

Justyna z Elbląga zachorowała na ostrą białaczkę. Możesz jej pomóc. Nie chodzi o pieniądze...

Justyna z Elbląga zachorowała na ostrą białaczkę. Możesz jej pomóc. Nie chodzi o pieniądze...

Elblążanka Justyna Jankowska na początku tego roku zachorowała na ostrą białaczkę szpikową. Obecnie przebywa w szpitalu w Gdańsku, gdzie przechodzi cykl chemioterapii. Wiadomo, że będzie konieczny przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. W związku z tym cały czas poszukiwany jest tzw. bliźniak genetyczny.

Jej córka, Hania, która uczęszcza do ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu, apeluje o pomoc. Tym razem potrzeba tak niewiele, aby pomóc pani Justynie. Być może to właśnie Ty jesteś jej „bliźniakiem genetycznym”. Wystarczy, że zarejstrujesz się na stronie dkms.pl jako potencjalny dawca.

Przypominamy, że dla wielu chorych na nowotwory krwi jedynym ratunkiem jest przeszczepienie szpiku od zgodnego dawcy, czyli tak zwanego „genetycznego bliźniaka”. Takim mianem określamy osobę, której antygeny zgodności tkankowej są takie same jak nasze własne. 

Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny - to około 5 miliardów kombinacji, dlatego szanse na znalezienie zgodnego Dawcy są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a gdy mamy rzadki genotyp nawet 1: kilku milionów. Tylko 25 procent Pacjentów wymagających przeszczepienia znajduje zgodnego Dawcę w rodzinie – w pozostałych 75 procentach potrzebny jest dawca niespokrewniony – nasz „bliźniak genetyczny”, czyli osoba, której antygeny zgodności tkankowej (tzw. HLA) są takie same, jak nasze własne. Żeby można było wykonać przeszczepienie, najlepiej, aby zgodność w zakresie cech tkankowych była 100%, albo przynajmniej 90%, czyli 9 na 10 cech tkankowych (źródło: hematoonkologia.pl). 

Dlatego tak ważna jest każda rejestracja. 

Pani Justyna kiedyś sama zarejestrowała się w bazie Fundacji DKMS, bo chciała pomóc. Dziś sama potrzebuje pomocy.

W wolnym czasie mama i tata jeździli ze mną na turnieje tenisa ziemnego. Chodziliśmy do kina, organizowaliśmy wypady nad morze. Teraz to wszystko mama zamieniła na szpitalne sale. Marzę, abym mogła chociaż raz zagrać z nią w tenisa. Wierzę, że dobro powraca. Wystarczy, że wypełnisz formularz, pobierzesz sobie wymaz z policzka i możesz uratować moją mamę oraz życie innych chorych na nowotwory krwi. Może to właśnie TY jesteś jej „bliźniakiem genetycznym” – lekarstwem na raka.

– apeluje córka pani Justyny. 

Więcej informacji na temat transplantacji szpiku

Adres do rejestracji:

www.dkms.pl/pl/szukam-blizniaka-co-pokona-mamy-raka

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%