› bieżące
17:30 / 26.07.2018

Już 27 lipca (w piątek) najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca!

Już 27 lipca (w piątek) najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca!

Już 27 lipca (piątek) będziecie mieli okazję zobaczyć najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca! Jest to nie lada okazja gdyż następne równie długie całkowite zaćmienie Księżyca będzie można zaobserwować dopiero w 2123 roku.   

Zjawisko, które będziecie mogli podziwiać 27 lipca rozpocznie się o godz. 21.30 i potrwa do 23.13, zatem będzie trwało aż 103 minuty (dokładnie 1 godzinę, 42 minuty i 57 sekund).  Będzie bardzo dobrze (całkowicie) widoczne nad Europą, Afryką Wschodnią, Azją Środkową, Azją Wschodnią, Afryką Zachodnią, jak również nad Azją Wschodnią i Australią.

Z zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia wówczas, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. Jeżeli Księżyc, który krąży dookoła Ziemi, znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, to promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. Cała powierzchnia Księżyca jest wtedy ciemna i mówimy wtedy, że trwa całkowite zaćmienie Księżyca.

Ostatnie całkowite zaćmienie w Polsce, ktore było widoczne, można było zaobserwować 28 września 2015 roku, a więc blisko 3 lata temu. Te będzie jednak zdecydowanie dłuższe i potrwa niemal 103 minuty. Rozpocznie się około godz. 20.30, a godzinę później nastąpi jego faza całkowita. W jego apogeum księżyc uzyska czerwonawą barwę. Zaćmienie Księżyca najlepiej  zaobserwować w miejscu z dobrym widokiem na południowo-wschodni horyzont, wolnym od drzew oraz wysokich budynków.

Warto dodać, że gdyby Ziemia nie miała atmosfery, Księżyc byłby całkowicie ciemny podczas zaćmienia. Czerwonawe zabarwienie powstaje, ponieważ światło słoneczne docierające do Księżyca musi przejść przez długą i gęstą warstwę ziemskiej atmosfery, gdzie jest rozproszone. Krótsze fale są bardziej rozproszone przez cząsteczki powietrza,w związku z tym dłuższe fale dominują w momencie, gdy promienie światła przenikają do atmosfery. Ludzkie widzenie postrzega to światło jako czerwone. Jest to ten sam efekt, który powoduje, że zachody i wschody słońca zmieniają niebo w czerwonawy kolor.

Opracowano m.in. na podst. informacji dostępnych w Wikipedii.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%