Już jutro IX Elbląskie Dni Recyklingu. Przyjdź na Plac Jagiellończyka!
fot. archiwum elblag.net
Recykling, gospodarowanie odpadami dotyczy nas wszystkich. I młodsi i dorośli powinni podejmować takie działania, by gospodarka odpadami była jak najmniej uciążliwa. Od wielu lat służy temu akcja edukacyjna w naszym mieście dotycząca obchodzenia się z odpadami. To oczywiście festyn na Placu Jagiellończyka oraz konkurs na selektywną zbiórkę odpadów – mówił Prezydent Witold Wróblewski na specjalnej konferencji zachęcając elblążan do uczestnictwa w wydarzeniu. IX Elbląskie Dni Recyklingu startują już jutro, 21 maja o godzinie 10:00, na Placu Jagiellończyka.
Elbląskie Dni Recyklingu to przede wszystkim konkurs na selektywną zbiórkę odpadów. Uczestniczyć w nim może każdy, kto pojawi się tego dnia na Placu Jagiellończyka i postanowi wymienić śmieci na drzewka i byliny. Jak to zrobić?
To bardzo proste. Musimy poszukać w domach zużytych baterii, makulatury, puszek aluminiowych, opakowań z tworzyw sztucznych, nakrętek, opakowań szklanych bądź też... sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Za wysegregowane przez danego mieszkańca odpady będzie można otrzymać punkty:
1) 5 szt. zużytych baterii – 1 punkt,
2) 2 kg makulatury – 1 punkt,
3) 5 szt. puszek aluminiowych – 1 punkt,
4) 5 szt. opakowań z tworzyw sztucznych– 1 punkt,
5) 30 szt. nakrętek z tworzyw sztucznych – 1 punkt
6) 3 szt. opakowań szklanych – 1 punkt,
7) 3 szt. opakowań po płynnej żywności i napojach – 1 punkt,
8) 1 szt. sprzętu elektrycznego i elektronicznego – 1 punkt, (telewizor, monitor, komputer za 1 sztukę – 5 punktów)
Za każde 40 punktów będzie można otrzymać upominek w postaci krzewu, drzewka, a za każde 20 punktów będzie można otrzymać upominek w postaci byliny. Konkurs będzie trwał od 10:00 do 15:30 na Placu Jagiellończyka.
Realizując konkurs na selektywną zbiórkę odpadów i festyn założyliśmy, że przyjmować będziemy jak najwięcej rodzajów odpadów, które da się ponownie przetworzyć. Przyjmujemy wszystko co można posortować i zamieniamy to na rośliny. W elbląskich przedszkolach i szkołach zbiórkę prowadzimy już po raz 20, nie znam innego miasta, które tak długo prowadziłoby podobny konkurs. W ubiegłym roku ze wszystkich tych placówek zebraliśmy 150 ton odpadów. W konkursie uczestniczy około 65-70 szkół i przedszkoli, również placówki z ościennych gmin – mówił dyrektor ZUO Marian Wojtkowski.
Na zbliżający festyn przygotowaliśmy około 3.000 drzew, kwiatów i bylin na wymianę. Podczas pierwszego festynu zebraliśmy 4 tony odpadów, w minionej edycji już 17,5 tony. Nasz festyn będzie miał także swoje edycje w Pasłęku i Braniewie - mówił z dumą dyrektor Wojtkowski.
Jak zaznaczył, drzewek na pewno nie zabraknie.
- A nawet jeżeli, to dowieziemy!