› zapowiedzi
08:49 / 25.07.2013

Już jutro koncert z cyklu Najpiękniejsze Wokalizy, który poprowadzi maestro Paweł Kotla

Już jutro koncert z cyklu Najpiękniejsze Wokalizy, który poprowadzi maestro Paweł Kotla

Już jutro (26 lipca) koncert z cyklu „Najpiękniejsze wokalizy”, podczas którego Elbląską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Paweł Kotla. Artystom towarzyszyć będzie wybitna, polska sopranistka - Iwona Sobotka.

W programie:

John Adams Shaker Loops Benjamin Britten Les Illuminations Antonin Dvořák Serenada op. 22 „Les Illuminations” („Iluminacje” - tłumaczone także jako „Wizje” lub „Natchnienia”) op. 18 stanowią cykl 10 miniatur na głos (sopran lub tenor) i orkiestrę smyczkową, skomponowany przez Benjamina Brittena w 1939 roku do francuskich tekstów Artura Rimbauda. Delikatne, wyrafinowane a równocześnie niezwykle plastyczne brzmienie orkiestry smyczkowej oddaje oniryczny nastrój symboliki poezji Rimbauda. W ścisłym, organicznym wręcz związku języka i muzyki objawia się wybitny kunszt kompozytorski Brittena, jego wrażliwość na słowo, gest poetycki. Integralność żywiołu wokalnego z instrumentalnym powoduje, że utwór Brittena nie jest traktowany jako cykl pieśni, lecz raczej jako suita wokalno-instrumentalna, o doskonałej równowadze obu elementów wykonawczych. Iwona Sobotka sopranistka, jedna z najlepszych współczesnych polskich śpiewaczek. Laureatka Grand Prix niezwykle prestiżowego Międzynarodowego Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli (2004). Poza tym zwyciężczyni licznych konkursów krajowych i międzynarodowych. Występowała w całej Europie, w obu Amerykach i Japonii. Iwona Sobotka jest powszechnie doceniana za jej interpretacje polskiego repertuaru wokalnego - w szczególności dzieł Karola Szymanowskiego. Jej pierwsza solowa płyta z pieśniami Szymanowskiego została uhonorowana nagrodą „Fryderyk” za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. 

Paweł Kotla polski dyrygent symfoniczny i operowy, ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie w Oksfordzie.  Od kilkunastu lat mieszka w Londynie, gdzie pracuje jako dyrygent London Symphony Orchestra. Był dyrektorem jednego z największych polskich programów kulturalnych - I, CULTURE Orchestra, oficjalnej orkiestry polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która wystąpiła w najważniejszych salach koncertowych. Projekt zaliczony został do grona najlepszych wydarzeń kulturalnych roku w Polsce, na Ukrainie i w Wlk. Brytanii. W swojej karierze zawodowej miał okazję współpracować z największymi sławami światowej dyrygentury. Prowadził najlepsze Orkiestry na świecie i występował w najbardziej prestiżowych salach.

26 lipca 2013 r., Sala koncertowa Ratusza Staromiejskiego w Elblągu, godz. 19:00 Bilety: 40 zł (normalny) i 35 zł (ulgowy) Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z. o. o. Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa Sponsorzy Wspierający: Meble Wójcik, Grupa Żywiec Browar w Elblągu, Giełda Elbląska S. A., Toyota Knedler Sp. z. o. o., EPEC Sp. z. o. o.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%