16:57 / 26.05.2018

Już 27 maja, inna niż wszystkie, prapremiera filmu „Dywizjon 303” Sławomira Malinowskiego (+ wideo)

Już 27 maja, inna niż wszystkie, prapremiera filmu „Dywizjon 303” Sławomira Malinowskiego (+ wideo)

fot. materiały promocyjne Leader Film

Już wkrótce odbędzie się elbląska prapremiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Dywizjon 303”  w reżyserii elbląskiego dziennikarza i filmowca Sławomira Malinowskiego.

Prapremiera odbędzie się nie kinie, lecz w teatrze i będzie połączona ze sztuką teatralną.

Film „Dywizjon 303” stanowi kolejną odsłonę cyklu "Śladami Arkadego Fiedlera". Opowiada nie tylko o bitwie o Anglię, ale także o tym co działo się po jej zakończeniu, prezentując dramatyczne losy polskich lotników.

Obraz jest dwuczęściowym fabularyzowanym dokumentem zrealizowanym w ramach cyklu „Śladami Arkadego Fiedlera” w którym jeden film opowiada o historii powstania danego tytułu i opisanych w nim przez pisarza bohaterach. Pierwsza część Dywizjonu 303 – „Legenda powraca” mówi o zdarzeniach jakie rzuciły Fiedlera do Anglii, okolicznościach powstawania książki oraz narodzinach legendy polskich myśliwców z 303-ciego. Część druga – „Legenda trwa”, opowiada o tym jak polscy żołnierze byli traktowani w Wielkiej Brytanii po zakończeniu wojny.

Zdjęcia były kręcone w Anglii (Londyn. Northwood, Northolt, Dover) oraz w Polsce (Puszczykowo, Toruń, Elbląg, Konstancin i pałac w Janowie). Film był realizowany techniką 4K. Na potrzeby emisji telewizyjnej została przygotowana wersja HD. Narratorami są synowie pisarza: Arkady Radosław i Marek. Marek Fiedler w pierwszej części zagrał swojego ojca, a jego żona Krystyna swoją teściową Marię. W filmie występują także: Jacek Gudejko jako sędzia, Darusz Siastacz jako Air Chief Marshal Sir Philip Joubert de la Ferte, Alan Bochnak jako Jan Zumbach, Dale Taylor jako kapral/premier Clement Atlee, Tomasz Jagiełło jako mechanik, Stanisław Szwed jako brytyjski robotnik i Izabela Potocka jako WAF-ka. Partyznantów zagrali członkowie Międzyszkolnego Koła Historycznego oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Elbląga. Ciekawostką jest fakt, że mundury wykorzystywane w filmie są autentycznymi mundurami RAF z tamtego okresu.

Film zdobył główną nagrodę „Złotego Kopernika” na Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO 2017 oraz nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Producentem filmu jest Leader Film, studio należące do reżysera i scenarzysty Sławomira W. Malinowskiego. Obraz otrzymał dofinansowanie z budżetu Województwa Wielkopolskiego - Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Powiatu Poznańskiego.

Termin: 27 maja 2018 godz. 19.00 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Dużo więcej informacji 

Zobacz zapowiedź wideo

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Powiązane artykuły

Elblążanin połączył film ze sztuką teatralną, aby pokazać prawdę o losach polskich lotników (+ zwiastun)

18.05.2018 komentarzy 2

Już wkrótce odbędzie się elbląska prapremiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Dywizjon 303”  w reżyserii dziennikarza i filmowca...

Już dzisiaj (6 IX) telewizyjna premiera dokumentu „Dywizjon 303” Sławomira Malinowskiego

06.09.2018 komentarzy 10

Już w najbliższy czwartek (6 września) na kanale Planète+ odbędzie się telewizyjna premiera składającego się z dwóch części fabularyzowanego...