Kadyńskie historie na wystawie
fot. nadesłane
Plener „Kadyńskie historie” stał się twórczym czasem dla uczestników warsztatów ceramicznych, malarskich i wykładów o sztuce. Prace, które powstały podczas pleneru, będzie można już wkrótce oglądać w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Wernisaż wystawy poplenerowej odbędzie się 13 września o godzinie 17.00.
Kadyny, które są miejscem niezwykle bogatym pod względem historycznym, turystycznym i krajoznawczym, wyróżniają się krajobrazowo i kulturalnie. To malowniczość tego terenu spowodowała, że Kadyny zostały wybrane na miejsce pleneru, który zorganizowało Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i Stowarzyszenie „Jantar”.
Uczestnikami pleneru byli nauczyciele plastyki, instruktorzy, studenci i uczniowie liceów plastycznych z terenu powiatu elbląskiego oraz z Nidzicy, Kętrzyna, Gronowa Górnego, Braniewa, Olsztyna i Gdańska. Pracowali indywidualnie i w grupach, nad obrazami na płótnie i drewnie, nad rzeźbami, kaflami, a także nad ceramiką. Motywem przewodnim była ceramika figuralna i kafle, znak rozpoznawczy Kadyn, które nawiązywały do okresu secesji i art deco.
- W tym roku prace rzeźbiarskie i ceramiczne, szkliwienie oraz wypały prac, powstały pod kierunkiem Adama Arabskiego, artysty, który prowadzi pracownię ceramiki w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie, a na plenerze prezentował technikę wypalania ceramiki raku - mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, wicedyrektor CSE „Światowid” i organizator pleneru. - Uczestników pleneru fascynowała i wciągała ta technika, bo mogli doświadczyć innego sposobu ozdabiania ceramiki. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć podczas wystawy.
W trakcie pleneru nie brakowało również działań kulturalnych. Brały w nich udział dzieci, młodzież i dorośli. Była podróż ze szkicownikiem, w którą wybrały się dzieci i młodzież z Kadyn i Tolkmicka. Również młodzież wzięła udział w warsztatach wypiekania chleba.
Wystawę poplenerową będzie można oglądać w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”od 13 do 24 września. Na wystawie będzie można obejrzeć 60 prac malarskich wykonanych na podłożach z płótna i drewna oraz 30 prac ceramicznych. Wstęp wolny .
Organizatorem pleneru było CSE „Światowid” w Elblągu i Stowarzyszenie „Jantar”, odbył się w ramach projektu „Dzieła rąk – dziedzictwo znane i nieznane” dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu.