› moda i styl życia
15:33 / 03.09.2012

Kadyny na obrazach, rysunku, w ceramice i na batiku

Kadyny na obrazach, rysunku, w ceramice i na batiku

fot. www.swiatowid.elblag.pl

Szukali inspiracji w przyrodzie, pięknie Zalewu Wiślanego, tamtejszych tradycjach ceramicznych i historii. Wernisaż poplenerowej wystawa „Kadyny- wioska sztuki” odbędzie się w poniedziałek, 10 września o 18.00 w Galerii Nobilis w „Światowidzie”.

Młodzi artyści z różnych zakątków Polski pracowali w lipcu na plaży Srebrna Riwiera w Kadynach. Artystyczną opiekę nad nimi sprawowali Wojciech Sęczawa z ASP Gdańsk, Marek Szczęsny z wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Ewa Bednarska - Siwilewicz z CSE „Światowid”.
 
- Plener to wynik potrzeb organizowania spotkań między artystami, jego siłą jest kreatywność, która pobudza twórcze działania. Stanowi on również pole wymiany doświadczeń, dyskusji merytorycznych w fachowym gronie. Dla wielu pracujących w różnych tworzywach, stanowi kontakt bezpośredni z materią. Rzeźba i formy ceramiczne, prace malarskie, graficzne są trwałym świadectwem stworzonych podczas pleneru wartości artystycznych - dodaje Ewa Bednarska - Siwilewicz.
 
Podczas pleneru dostępne były bez ograniczeń wszystkie materiały plastyczne. Malownicze położenie i bliskość dzikiej przyrody parku krajobrazowego powoduje, że plener jest również wyjątkową formą letniego wypoczynku. Cały czas, od rana do wieczora, poświęcony był pracy w glinie i malowaniu, a także korektom i rozmowom o sztuce.
 
W trakcie pleneru powstało ok. 40 obrazów, ok. 30 prac ceramicznych, 10 – inspirowanych Kadynami, m.in. Dębem Bażyńskiego, żaglówkami i Zalewem – batików, rysunki piórkiem lawowanym, których motywem przewodnim była architektura Kadyn, a także fotografie, których autorkami są: Alicja Bielska, Patrycja Pieprzak i Ewelina Szatkowska. Efekty warsztatów zobaczyć można na prezentowanej wystawie.
 
Wystawę w Galerii Nobilis na II piętrze CSE „Światowid” można oglądać do 30 września. Wstęp wolny.
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%