› bieżące
07:32 / 19.09.2020

Kadyny. Osiemdziesięciu pomordowanych bohaterów

Kadyny. Osiemdziesięciu pomordowanych bohaterów

fot. IPN Gdańsk

W Kadynach 21 września odbędzie się uroczystość odsłonięcia obelisku poświęconego 80 ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 od Mszy św. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Kadynach. Następnie o godz. 12.00 będzie miała miejsce prezentacja upamiętnienia przy klasztorze Braci Mniejszych Franciszkanów w Kadynach.

Duży, granitowy obelisk z inskrypcją i wymienionymi 80 nazwiskami pomordowanych bohaterów, ufundowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Gdańsk.

Upamiętnienie zostało zlokalizowane na terenie zabytkowego kompleksu klasztornego, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie ze szlakiem GreenVelo. Kompleks ten jest jedną z atrakcji turystycznych na  rowerowym (i nie tylko) szlaku

- informuje Jan Hlebowicz, asystent prasowy

Już wiosną w Kadynach posadzonych zostało 80 dębów w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, co ma stanowić trwałe i jednocześnie żywe upamiętnienie zamordowanych żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży granicznej i służby więziennej, którzy nie polegli, lecz zostali bestialsko zamordowani strzałem w tył głowy. Dęby zostały posadzone w ramach akcji "Katyń... ocalić od zapomnienia" pod patronatem prezydenta RP.


Biogramy bohaterów czterech bohaterów (wszystkie tutaj)

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%