› bieżące
01:52 / 01.12.2015

Kalendarz ciąży - sprawdź jak przebiega ciąża

Kalendarz ciąży - sprawdź jak przebiega ciąża

Ciąża to jeden z najbardziej fascynujących okresów w życiu. Każdy tydzień jest niezwykły, bo w każdym dzieje się coś wspaniałego – w Twoim organizmie rozwija się nowe istnienie, które dzień po dniu przygotowuje się do przyjścia na świat.

Trymestr I (1.–15. tydz.)

To okres burzy hormonów, organizm przygotowuje się do stworzenia jak najlepszych warunków dla nowego życia. Macica zwiększa swoje rozmiary z wielkości pięści do wielkości grejpfruta, między 10. a 12. tygodniem zaczyna funkcjonować łożysko. Dwudziestego pierwszego dnia ciąży zaczyna bić serce dziecka, następnie wyodrębniają się kolejne części ciała: głowa, ręce, nogi i palce u dłoni oraz stóp, pojawiają się oczy, nos i uszy, zaczątki zębów mlecznych, szczęki i podniebienia, a także penis u mężczyzn, wydłuża się pępowina, dzięki czemu dziecko może się swobodnie poruszać w worku owodniowym, pojawia się zaczątek świadomości. Wykonywane są także pierwsze ruchy – dziecko wygina grzbiet. W dziesiątym tygodniu ciąży kończy się okres embrionalny, a zaczyna – płodowy. Widocznym objawem zachodzących zmian są: pełniejsze piersi, zaokrąglony brzuch, promienna twarz. Pojawiają się także pierwsze objawy fizjologiczne: nudności, przemęczenie, nadwrażliwość na zapachy, zachcianki ciążowe. Najważniejsze w pierwszym trymestrze jest dbanie o siebie – dotlenianie się i wysypianie, a także udanie się do lekarza ginekologa i zrobienie wszystkich ważnych badań.

Trymestr II (16.–28. tydz.)

To okres stabilizacji, gdyż ciąża nie jest już tak zagrożona jak na samym początku, i intensywnego rozwoju maleństwa. Jego ruchy zaczynają być coraz mocniej wyczuwalne, w badaniu USG można określić płeć, pojawiają się linie papilarne, brwi i rzęsy. W piątym miesiącu dziecko uczy się na przemian spać i czuwać, a jego szkielet – kostnieje, w szóstym z kolei rozwija się bardzo intensywnie system nerwowy oraz pojawiają się naczynia krwionośne w płucach. Widoczne zmiany w Twoim wyglądzie to przede wszystkim zwiększenie wagi, możesz odczuwać bóle kręgosłupa z tym związane. Warto w tym czasie zacząć chodzić do szkoły rodzenia i pomyśleć o zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, a także… wyprawce do szpitala.

Trymestr III (29.–39. tydz.)

To okres, kiedy Tobie zaczyna być już naprawdę ciężko, a u dziecka w pełni rozwinięta jest świadomość. Maleństwo powoli przygotowuje się do przyjścia na świat, dlatego układa się głową w dół, dzięki czemu łatwiej Ci się oddycha, ale parcie na pęcherz jest większe. Pojawiają się skurcze przepowiadające i stają się coraz silniejsze, a od 37. tygodnia ciąży należy spodziewać się porodu.

Zobacz więcej informacji na: http://lovi.pl/pl/kalendarz-ciazy

Artykuł sponsorowany.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%