Kalendarz przyszłej mamy – rozwój ciąży z miesiąca na miesiąc
Ciąża to dla wielu pań okres wzmożonego niepokoju i dużego stresu, najczęściej jednak związanego z niewielką wiedzą na temat objawów, które są ściśle związane z rozwojem nienarodzonego dziecka. Warto wiedzieć, czego się spodziewać – pomoże to uniknąć zbędnych nerwów, zapewniając spokój tak bardzo potrzebny przyszłej mamie.
Trymestr I
W pierwszych trzech miesiącach ciąży następuje intensywny rozwój płodu związany z przekształcaniem zaczątków narządów we właściwe, funkcjonalne struktury. Intensywnym podziałom podlegają między innymi komórki cewy nerwowej, która stopniowo przekształca się w mózgowie i rdzeń kręgowy. To właśnie w czasie pierwszego trymestru, bardzo duże znaczenie dla organizmu dziecka ma odpowiedni poziom kwasu foliowego. Oczywiście najlepiej, aby foliany były uzupełnianie przez przyszłą mamę jeszcze przed samym zajściem w ciążę, ponieważ wszelkie niedobory tej substancji prowadzą do powstawania śmiertelnych wad wrodzonych u płodu w jego początkowym stadium rozwoju.
Warto wiedzieć, że kwas foliowy zawarty w produktach roślinnych nie stanowi obecnie najlepszego źródła folianów, głównie ze względu na wysoki stopień przetworzenia żywności. Znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest metafolina, czyli najlepiej przyswajalna forma kwasu foliowego, dostępna w preparacie witaminowym Femibion.
Trymestr II
W drugim trymestrze uciążliwe objawy, takie jak nudności lub wrażliwość na zapachy stopniowo zaczynają ustępować. U dziecka natomiast jest to faza wytwarzania połączeń między narządami i grupowania ich w funkcjonalne układy. Wtedy to następuje również wzmocnienie siły skurczu mięśnia sercowego, które dziennie przepompowuje nawet 30 litrów krwi! Układ szkieletowy płodu wzmacnia się, pod koniec szóstego miesiąca składa się niemal wyłącznie z twardej, odpornej na uszkodzenia tkanki kostnej – duże zapotrzebowanie u dziecka na wapń wymusza pewne zmiany w diecie matki, która musi dostarczyć tego cennego pierwiastka i sobie, i maluszkowi.
Trymestr III
W trzecim trymestrze ciąży dziecko intensywnie porusza się, ku uciesze przyszłych rodziców. Następuje dalszy rozwój układu szkieletowego i mięśniowego, dziecko znacząco przybiera na wadze. W trzecim trymestrze dochodzi także do wzmocnienia skóry i wykształcenia mechanizmów termoregulacyjnych, w których bardzo dużą rolę odgrywa wykształcenie się podskórnej warstwy tkanki tłuszczowej. Intensywnie rozwija się również mózg, coraz lepiej słychać także bicie serca. W końcowym etapie ciąży ruchy maluszka są już nieco wyciszone – jest to spowodowane dużymi rozmiarami dziecka, które wypełnia praktycznie całą przestrzeń macicy.