› zapowiedzi
12:03 / 25.03.2013

Kaliningrad bez wizy - promocja książki Adama Hlebowicza

Kaliningrad bez wizy - promocja książki Adama Hlebowicza

To tytuł najnowszej książki Adama Hlebowicza, dziennikarza, dyrektora Radia Plus w Gdańsku. Promocja książki i spotkanie z autorem odbędzie się w poniedziałek 25 marca o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim.

Królewiec, Regiomontium, Kunnegsgarbs, Königsberg, Karaliaučius to polska, łacińska, pruska, niemiecka i litewska nazwa tego samego miasta. Jest nim Kaliningrad - dziś metropolia rosyjska, położona niespełna 170 km od Trójmiasta. Jednak jeszcze kilka lat temu odległość pomiędzy obydwoma miastami należało liczyć raczej w latach świetlnych niż kilometrach, zaś ich mieszkańców łączyła jedynie trajektoria lotu pocisków balistycznych RSD-10 Pionier, przenoszących głowice nuklearne. Na szczęście czasy się zmieniły. „Kto chce poznać Rosję niech zacznie od Kaliningradu” – tym zdaniem Adam Hlebowicz rozpoczyna swą opowieść o świecie znajdującym się tuż za miedzą, który wciąż nie przestaje nas zadziwiać. Warto wyruszyć w tę podróż z Autorem - wytrawnym wędrowcem i obserwatorem nie tylko najbardziej odległych zakątków dawnego sowieckiego imperium, ale i znawcą meandrów ludzkiej duszy.

Adam Hlebowicz – dziennikarz, historyk, pasjonat podróży do krajów dawnego ZSRS. Na co dzień dyrektor Radia Plus w Gdańsku. Autor dwunastu książek, kilkuset artykułów, filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych. Od 1989 roku jeździ za wschodnią granicę, poznając kraje od Litwy po Mołdawię, od Białorusi po Syberię i Kazachstan. Współtwórca Parady Niepodległości w Gdańsku oraz twórca i organizator Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska. Żonaty, troje dzieci, z rodziną odbył też kilka podróży na Wschód.

"To bardzo potrzebna książka i na czasie. Stare, pruskie miasto Königsberg – Królewiec, o imponującej architekturze, dostało w 1945 r. cios nokautujący. Nie tylko w krótkim czasie zgładzono bądź usunięto jego niemieckich mieszkańców, a na ich miejsce wprowadzono ludzi o innej mentalności, kulturze, języku i obyczaju, ale też zmiażdżono niemal kompletnie jego substancję materialną i zastąpiono ją zupełnie inną – z innego świata. Takiej apokalipsy nie doświadczyło żadne inne duże miasto europejskie i na dodatek na ponad pół wieku odgrodzono je od reszty Europy nieprzeniknionym kordonem. Adam Hlebowicz z talentem historyka, reportera, kompetencją politologa i socjologa przenika przez ten chiński mur izolacji i w sposób niezwykle sugestywny, plastyczny i rzeczowy pokazuje polskiemu czytelnikowi co tam jest obecnie, jak daleko stamtąd do Europy i jakie szanse ma to miasto powrotu na dawny, europejski szlak świetności. Jest to książka pod tym względem prekursorska w polskiej historiografii” - prof. Stanisław Sławomir Nicieja, Rektor Uniwersytetu Opolskiego

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%