› biznes
21:26 / 04.03.2013

KAM w złotej dwusetce producentów mebli

KAM w złotej dwusetce producentów mebli

Prawie 40% wzrost przychodów to na tle branży wynik doskonały. Podczas gdy najwięksi liderzy w produkcji mebli liczą straty na eksporcie, Spółka Meblowa KAM inwestuje w nowoczesne technologie i bije kolejne rekordy sprzedaży swoich mebli kuchennych.

Spółka Meblowa KAM z Milejewa znalazła się w rankingu "Złota 200 Producentów Mebli" w Polsce, opublikowanym przez miesięcznik Biznes meble.pl. Zestawienie powstało na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego. Pod względem przychodów Spółka Meblowa KAM znalazła się na 136 miejscu.

Gdyby jednak - jak w podobnych rankingach innych branż - wziąć pod uwagę wzrost przychodów netto r/r to z wynikiem +39,46v% byłaby to znacznie wyższa pozycja. W trudnych warunkach gospodarczych wielu firmom z branży meblowej nie udało się uzyskać dodatniego wyniku w zakresie wzrostu przychodów. Nawet drugi w rankingu Black Red White odnotował ponad 19v% spadek przychodów.

Z perspektywy całej branży meblowej rok 2012 nie może być zaliczony do udanych. W okresie od stycznia do września 2012 nastąpił w Polsce 7% spadek produkcji mebli, podczas gdy jeszcze w 2011 r. odnotowano aż 21% wzrost. O czym to świadczy?

- W tym roku kryzys na dobre przygniótł gospodarki w strefie euro. Niejako rykoszetem uderza to w polskie gałęzie tradycyjnie już związane z eksportem, takie jak meblarstwo - mówi Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE.

Jak zatem udało się takim firmom jak Spółka Meblowa KAM osiągnąć pozytywne wyniki?

- Na szczęście nie jesteśmy uzależnieni od eksportu i trudnych obecnie warunków, jakie panują w relacjach z odbiorcami w zachodniej Europie - mówi Andrzej Wołosz. - Jesteśmy firmą, która rozwija się małymi krokami, bez podejmowania wysokiego ryzyka finansowego, dokładnie analizując każdy kolejny krok. Udaje nam się dobrze odczytywać potrzeby rynku w zakresie mebli kuchennych. Nasze flagowe produkty takie jak meble Kamduo cieszą się nieprzerwanie dużym powodzeniem wśród klientów. Z bardzo dobrym odbiorem spotykają się również nowości takie jak Kammoduł czy nasz nowoczesny zestaw dedykowany ludziom żyjącym dynamicznie - Singiel Plus.

Pomimo kryzysu, Spółka Meblowa KAM nie rezygnuje z inwestycji. Po modernizacji hali, zakupie nowych maszyn przyszedł czas na kolejne "ulepszenia".

- W ramach programu regionalnego "Warmia i Mazury regionem Zjednoczonej Europy" realizujemy inwestycję w zakresie informatyzacji procesów w naszej firmie. Dotyczy to zarówno relacji z klientami, w tym zamawiania mebli, jak i wewnętrznego przepływu informacji z działów handlowych do produkcji czy magazynu - mówi Andrzej Wołosz. Wartość projektu wynosi 1 055 033,00 zł, z czego około 30% zrefunduje Unia Europejska.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%