Kampania edukacyjna "Jeden test. Dwa życia". Zadbaj o zdrowie własne i Twojego dziecka
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu informuje, że 20 listopada rozpoczęła się kampania "JEDEN TEST. DWA ŻYCIA" skierowana do kobiet planujących macierzyństwo, kobiet w ciąży oraz lekarzy ginekologów. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 nakłada obowiązek na lekarza ginekologa zaproponowanie pacjentce w ciąży wykonanie badania w kierunku HIV do 10 tygodnia ciąży oraz między 33 a 37 tygodniem ciąży. Wczesne wykrycie zakażenia pozwala na leczenie i zapobiega zakażeniu dziecka.
Działania informacyjne w ramach kampanii będą polegały na dystrybucji ulotek skierowanych do pacjentek i do lekarzy ginekologów. Kampania została objęta patronatem honorowym przez Ministra Zdrowia, Państwową Inspekcję Sanitarną, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, Konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii. Kampania zakończy się w 2015 roku. Więcej o kampanii można przeczytać na stronie KC ds. AIDS www.aids.gov.pl
W związku z kampanią oraz obchodami Światowego Dnia AIDS WSSE w Olsztynie oraz Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Olsztynie organizuje dodatkowe dyżury w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Kierunku HIV w Olsztynie w dniu 1 i 3 grudnia. W dniach 1 - 4 grudnia PKD w kierunku HIV będzie czynny codziennie od 15.00 do 18.00. Zapraszamy na bezpłatne i anonimowe badania.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Elblągu z okazji Światowego Dnia AIDS (1 grudnia) organizuje Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS dla uczniów szkół gimnazjalnych. Konkurs odbędzie się 01.12.2014 r o godz. 12.00 w Gimnazjum Nr 7 przy ul. Lotniczej 12 w Elblągu. Zapraszamy.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu
O kampanii "Jeden test. dwa życia"
Przekaz tej kampanii społecznej kierowany jest do kobiet w wieku prokreacyjnym, które nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do siebie, a także do tych lekarzy ginekologów, którzy niechętnie kierują swoje pacjentki
na badania w kierunku HIV. Kampania przypomina, że lekarz ma obowiązek zaproponować pacjentce będącej w ciąży badanie w kierunku HIV. Badanie powinno zostać wykonane przed 10. tygodniem ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem.
Celem kampanii jest zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych. Wiele osób niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno, nawet w fazie AIDS. W naszym kraju rodzą się również dzieci zakażone tym groźnym wirusem. Można temu jednak zapobiec – wystarczy jedynie, żeby przyszła mama wykonała w czasie ciąży test w kierunku HIV i poddała się odpowiedniemu leczeniu, gdyby jego wynik okazał się pozytywny. Dzięki wykonaniu testu w kierunku HIV kobiety ratują nie tylko swoje życie, lecz także dają szansę na zdrowe życie swoim dzieciom.
Test na HIV powinna wykonać nie tylko przyszła mama, lecz także przyszły tata. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (adresy punktów można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl).
Kampania została objęta patronatem honorowym przez: Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, Konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii. Jednym z partnerów kampanii jest Fundacja Rodzić po Ludzku.