› inwestycje komercyjne
15:34 / 08.10.2012

Kanał Elbląski zamknięty na dwa sezony. Zabytkowy szlak przejdzie kosztowny remont

Kanał Elbląski zamknięty na dwa sezony. Zabytkowy szlak przejdzie kosztowny remont

fot. elblag.net

Prawie 52 mln zł kosztować będzie rewitalizacja Kanału Elbląskiego, na odcinku pomiędzy wrotami Buczyniec a pochylnią Całuny. Odbudowa pięciu pochylni ma rozpocząć się do końca tego roku i potrwa dwa lata. Ostatni rejs statkiem „białej floty” po Kanale, miał miejsce w ostatni weekend września. Od 1 października Kanał Elbląski jest zamknięty dla żeglugi. Jego ponowne otwarcie możliwe będzie dopiero po zakończeniu kompleksowego remontu wszystkich urządzeń hydrotechnicznych.

Dla Kanału Elbląskiego był to już ostatni dzwonek na rozpoczęcie jego renowacji. Częste w ostatnim czasie awarie urządzeń pochylni i śluz oraz zamulony tor, były udręką dla użytkowników i administratorów Kanału. Po wielu latach starań, zarządzający tym zabytkowym szlakiem Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w końcu pozyskał niezbędne do przeprowadzenia inwestycji środki. Rewitalizacja Kanału Elbląskiego pochłonie łącznie 115 mln zł, z czego 48,4 mln zł pochodzić będzie z dofinansowania Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013.

Realizacja przedsięwzięcia została podzielona na etapy. Pierwszy, który rozpoczął się w ubiegłym roku, właśnie dobiega końca. Polegał on na: odmuleniu szlaku żeglownego, usunięciu przeszkód zalegających w kanale (takich jak powalone drzewa, głazy), wykonaniu nowych umocnień brzegów kanału, rozbiórce istniejących, zniszczonych umocnień brzegowych oraz wycince drzew, skupisk drzew i krzewów porastających brzegi kanału. Zadanie zostało przeprowadzone na szlakach żeglownych: Miłomłyn ‒ Ostróda ‒ Stare Jabłonki, Miłomłyn - Iława, Jezioro Ruda Woda - Jezioro Bartężek.

W kolejnym etapie wykonany zostanie kompleksowy remont i odbudowa wszystkich elementów urządzeń pochylni: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny, w zakresie części: hydrotechnicznej, mechanicznej, torowisk, instalacji elektrycznej, ogólnobudowlanej, architektonicznej, instalacji sanitarnych i łączności radiowej. Na tym etapie zaplanowano także wykonanie zagospodarowania nabrzeży przy wszystkich pochylniach (m.in. wykonanie kładek, pomostów, oświetlenia, monitoringu TV przemysłowej, sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, dróg wewnętrznych, ciągów pieszych, miejsc postojowych w Buczyńcu).

W ramach tego przedsięwzięcia w Buczyńcu wybudowana zostanie nowa Izba Historii Kanału Elbląskiego. Obiekt stanie obok budynku Nadzoru Wodnego, który także czeka remont i przebudowa. Trzykondygnacyjny budynek w swej formie i proporcjach, będzie nawiązywał do istniejącego budynku Nadzoru Wodnego, tworząc z nim jedno wnętrze urbanistyczne i będąc z nim w ścisłej relacji przestrzennej. Dwie kondygnacje naziemne budynku będą pełniły funkcje wystawiennicze, kondygnacja podziemna jest przewidziana na ustępy dla zwiedzających Izbę Historii. Zakończenie realizacji drugiego etapu przewidziano na 2014 r.

Trzeci i czwarty etap inwestycji obejmuje z kolei przebudowę i automatyzację śluz (Ostróda, Zielona, Mała Ruś, Miłomłyn) oraz budowę infrastruktury informacyjnej przy pochylniach, śluzach, w izbie historii Kanału (wykonanie: tablic turystycznych obiektów, tablic ze schematami dróg wodnych, bakenów oraz odnowienie Izby historii Kanału wraz z przygotowaniem prezentacji multimedialnej).

Planowana elektryfikacja każdej śluzy będzie polegała na budowie równoległych elektrycznie napędzanych mechanizmów otwierania i zamykania wrót śluz, przy jednoczesnym zachowaniu istniejącego mechanizmu ręcznego otwierania/zamykania wrót. Oznacza to, że pracownik obsługujący śluzę będzie mógł przeprowadzić śluzowanie w sposób tradycyjny (ręcznie) lub z wykorzystaniem napędu elektrycznego. Oba sposoby będą od siebie niezależne.

Znamy już wykonawcę, który zajmie się realizacją drugiego etapu tej ogromnej inwestycji. 25 września ogłoszono, że rewitalizację Kanału na odcinku pomiędzy wrotami Buczyniec a pochylnią Całuny, zrealizuje firma Mostostal Warszawa S.A. Koszt robót to prawie 52 mln zł. Prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku. Ich zakończenie przewidziano pod koniec kwietnia 2014 r.

Równolegle trwa przetarg na wykonawcę trzeciego etapu projektu. Być może firmę, która zajmie się przebudową śluz: Miłomłyn, Zielona, Ostróda i Mała Ruś na Kanale Elbląskim, uda się wyłonić już pod koniec października.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 3