› biznes
20:00 / 16.10.2018

Kanał w końcu powstanie? Dziś na Mierzei Wiślanej uroczyście wkopano ostatni słupek geodezyjny

Kanał w końcu powstanie? Dziś na Mierzei Wiślanej uroczyście wkopano ostatni słupek geodezyjny

fot. Marcin Mongiałło

Na niecały tydzień przed wyborami samorządowymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz poseł Jerzy Wilk wkopali we na Mierzei Wiślanej ostatni słupek geodezyjny, który wyznacza granicę kanału żeglugowego mającego już wkrótce powstać w okolicach miejscowości Skowronki w gminie Sztutowo (kilka kilometrów za Kątami Rybackimi). 

Tym samym politycy Prawa i Sprawiedliwości symbolicznie rozpoczęli budowę przekopu – symbolicznie, bo jak dotąd brakuje decyzji środowiskowej oraz pozwolenia na budowę. Co oczywiste nie znamy również wykonawcy. Jest natomiast projekt, czyli wiemy, w którym miejscu mają wkrótce pójść w ruch koparki. Czy aby na pewno kanał powstanie? 

Póki co Urząd Morski w Gdyni prowadził od początku października badania geologiczne i ferromagnetyczne oraz wyznaczania geodezyjne terenu, na którym ma powstać przekop.

Kiedy budowa się rozpocznie, to będzie można powiedzieć, że klamka zapadła, że ten kanał powstanie, że problem, z którym Elbląg żyje od chwili, kiedy powrócił do Polski, będzie rozwiązany. Elbląg powinien być portem, portem uzupełniającym wobec portu gdańskiego i gdyńskiego, ale portem znaczącym. To z całą pewnością przyczyni się do jego rozwoju gospodarczego i całego regionu

– mówił dziś na Mierzei Wiślanej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Budowa nowego szlaku wodnego ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2022 r. Koszty tym związane są szacowane na 1 mld zł i będą w całości sfinansowane ze środków państwa. Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Jego szerokość ma oscylować od 60 do 100 m. Kanał ma umożliwić wpływanie do elbląskiego portu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. W ramach inwestycji zostanie zbudowana śluza, wrota sztormowe, dwa zwodzone mosty, infrastruktura nabrzeża, obiekty przejścia granicznego i stanowiska postojowe dla jednostek pływających. 

Kanał żeglugowy ma powstać nieopodal historycznej miejscowości Nowy Świat (pomiędzy Skowronkami a Przebrnem, gmina Sztutowo). To właśnie tutaj na plaży, odbyła się dzisiaj (16 października) symboliczna uroczystość inaugurująca rozpoczęcie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. 

Okolice osady Skowronki na Mierzei Wiślanej (od strony morza). W tym miejscu powstanie kanał żeglugowy, fot. Marcin Mongiałło

 

 

 

 

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%