› dzieci i rodzina
13:56 / 02.10.2012

"Kapelusz opowieści" - czyli pokaz sztuki opowiadania

fot. elblag.net

W czwartek 4 października o godz. 17.00 Biblioteka Elbląska zaprasza zarówno dzieci, jak i dorosłych na pokaz sztuki opowiadania pt. „Kapelusz opowieści” w wykonaniu Michała Malinowskiego, który jest profesjonalnym opowiadaczem (z jęz. ang. "storyteller"). Wstęp wolny!


Przedstawienia Michała Malinowskiego cieszą się ogromną sympatią zarówno dzieci, jak i dorosłych. Słuchacze bowiem w aktywny sposób uczestniczą w jego opowieści. Zaangażowanie dzieci przejawia się często w okrzykach zachwytu, spontanicznych reakcjach na opowiadaną historię. Przedstawienie jest wspaniałym procesem twórczym, w którym najmłodsi otwierają swoją wyobraźnię i bez pomocy multimediów – tylko prowadzeni przez opowieść i osobę opowiadającego – widzą i czują bajkowy świat. Michał Malinowski jako profesjonalny opowiadacz (storyteller) ze swoim bogatym, barwnym doświadczeniem i znajomością pracy z dziećmi tworzy niezapomniane, magiczne opowieści, korzystając z folkloru ludowego, tradycyjnych przekazów oraz własnej wyobraźni. Takiego wydarzenia nie można przegapić. 

Michał Malinowski – opowiadacz (storyteller), pedagog, pisarz, artysta, podróżnik. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii, USA (Wydział Folkloru i Mitologii, Harvard University). Z pasji do opowiadania i pielęgnowania tradycji ustnego przekazu w 2002 r. otworzył w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści (www.storytellermuseum.org). Jest to pierwsze na świecie muzeum poświęcone tradycjom ustnego przekazywania historii. Organizuje liczne spotkania, warsztaty, festiwale sztuki opowiadania. Uwrażliwia swoich słuchaczy na piękno niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Prowadzi rozległe badania etnograficzne w Polsce i na świecie. Jest autorem książki Polish Folklore and Folktales, która otrzymała Nagrodę AESOP Accolade przyznaną przez American Folklore Association. W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy Amadou Hampate Ba, jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku.

Sztuka opowiadania (storytelling) – istnieje w wielu formach, począwszy od mitów, legend i eposów, poprzez baśnie, bajki, aż do takich krótkich form, jak zagadki czy przysłowia. Integralną częścią opowiadania są gesty, mimika, taniec i śpiew. Rolą opowiadającego jest wywołanie w słuchaczach emocji związanych z daną historią i spowodowanie, by słuchacz „przeżywając” opowieść lepiej zrozumiał przekazywane treści i często wypływający z nich morał. Emocje wyzwolone w wyniku opowieści mogą sprowokować słuchaczy do nowych działań, zmienić ich nastawienie do świata oraz pobudzić ich wyobraźnię. Dodatkowo opowieści służą pogłębianiu wiedzy historycznej, geograficznej, kulturowej i tak zwanej mądrości życiowej. 

Informacji udziela: 
Dział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej 
ul. św. Ducha 3-7
E-mail: m.adamska@bibliotekaelblaska.pl 
Telefon: 55 611 31 69

Spotkanie odbędzie się w Sali „U św. Ducha’’ przy ul. św. Ducha 3-7.
 
Działanie realizowane jest w ramach projektu „Elbląska Jesień Literacka”.
Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(źródło: facebook.com)
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%