› bieżące
10:00 / 29.06.2015

Kąpielisko przy ul. Spacerowej zyska "drugie życie"?

Kąpielisko przy ul. Spacerowej zyska

fot. elblag.net

Wiele obiektów i miejsc w naszym mieście niszczeje. Część z nich ma jednak szansę przeżyć "drugą młodość" i znów zachwycać mieszkańców. Czy tak będzie z kąpieliskiem przy ul. Spacerowej, Szpitalem Miejskim lub parkami, które pamiętają jeszcze czasy sprzed transormacji ustrojowej? Temat ich rewitalizacji poruszył radny Antoni Czyżyk na ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta.

Radny Antoni Czyżyk podczas czwartkowej sesji Rady Miasta poruszył temat rewitalizacji Elbląga. - Jej celem jest poprawa warunków rozwoju na obszarach zdegradowanych. - mówił. Wspomniał też, że rząd będzie realizował program o nazwie Krajowa Polityka Miejska. Na ten cel planowane jest przeznaczenie znacznej sumy pieniędzy w wysokości 25 mld zł do 2020 roku, z czego większość stanowić będą środki z Unii Europejskiej.

Elbląg posiada wiele obiektów i miejsc, które możnaby uwzględnić we wspomnianym programie i tym samym wyremontować kamienice, podwórka, odnowić lub stworzyć ciekawe miejsca wypoczynku lub spędzania wolnego czasu.

W swojej wypowiedzi nawiązał do kąpieliska przy ul. Spacerowej, które powstało w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, ale lata świetności ma już za sobą. Przekonywał, że było niegdyś największym tego typu obiektem w Europie.

Historia tego kąpieliska oraz jego wielkość może być absolutnym atutem, by na rewitalizację basenu i jego otoczenia pozyskać środki z Unii Europejskiej.

Temat ten poruszony został już w pierwszej połowie czerwca na spotkaniu z elblążanami ws. założeń lokalnego programu rewitalizacji, jednak tak naprawdę kwestia ta powróciła już dużo wcześniej, bo przy okazji podpisywania umowy na budowę Centrum Rekreacji Wodnej w styczniu ubiegłego roku. Przekonywano wówczas, że CRW to zaledwie jeden z etapów inwestycji i wskazywano, że kolejnym byłoby odnowienie kąpieliska przy ul. Spacerowej. Nie może być niestety mowy o remoncie tego obiektu, gdyż byłoby to zbyt kosztowne przedsięwzięcie, kosztujące miasto kilka, jeśli nie kilkanaście milionów złotych. Dlatego brano pod uwagę jego zupełną przebudowę. Jak przekonywali wówczas urzędnicy:

Planowane jest stworzenie zbiornika do uprawiania rekreacji wodnej – łódki, kajaki, być może także wyciąg do narciarstwa wodnego, podobny do tego, jaki jest na jednym z jezior w Ostródzie. Jest to jednak tylko koncepcja, nie ma kosztorysu tej inwestycji.

Drugim obiektem o charakterze historycznym i społecznym, wartym odnowienia jest - jak przekonywał Antoni Czyżyk - Szpital Miejski im. Jana Pawła II przy ul. Żeromskiego. - Wiemy, jakie problemy modernizacyjne są z tym obiektem związane, które wymagają dużych inwestycji - zwracał uwagę radny. Jego zdaniem należałoby również pochylić się nad problemem elbląskich parków.

Jak władze miasta ustosunkują się do interpelacji radnego? 

11
0
oceń tekst 11 głosów 100%