› prezentacje
09:01 / 08.01.2016

Karol Nawrocki – śledczy współczesnej historii miasta

Karol Nawrocki – śledczy współczesnej historii miasta

Dzisiaj przedstawiamy sylwetkę dr Karola Nawrockiego, laureata Nagrody Prezydenta za 2015 rok w dziedzinie kultura i sztuka, który od kilku lat prowadzi intensywne badania nad współczesną historią Polski, uwzględniając w szczególny sposób wydarzenia w naszym mieście.

Karol Nawrocki ukończył wydział historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od początku swej pracy zawodowej tj. od 2009 prowadzi badania nad współczesną historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii oporu społecznego wobec władzy komunistycznej na terenie Elbląga i byłego województwa Elbląskiego w latach 1976-1989. W styczniu 2014 roku został powołany na stanowisko Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Oddziale IPN w Gdańsku.

Laureat jest również dobrze znany z przedstawianych referatów na temat Elbląga, na terenie całego kraju. W ten sposób przeprowadził już ponad 30 spotkań, dzieląc się wiedzą na temat naszego miasta i jego historii.

Rezultaty swojej początkowej pracy zawarł w publikacjach poświęcając temu zagadnieniu m.in. dwie książki: 
z roku 2010: pt. Zarys historii NSZZ „Solidarność” Regionu Elbląskiego (1980-1989),
- z roku 2011: pt. „Wokół Elbląskiej „Solidarności”.

W październiku 2013 roku obronił pracę doktorską również z tematu „elbląskiego”, pracą: „Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim w latach 1976-1989”. 
W 2014 roku zakończył przygotowanie i oddał do druku książkę będącą wynikiem jego kilkuletnich „zmagań” z tematem elbląskim. Książka pt. „Studium przypadku” ukazała się w księgarniach w 2014 roku. Publikacja ta jest pokłosiem zmieniającego się klimatu w mieście wobec NSZZ „S” z lat 1980-1989.

Ponadto laureat uczestniczy w realizacji zbiorowego projektu pt. „Encyklopedia Solidarności”, realizowanego od 2007 roku. Dotychczas ukazały się w ramach tego projektu trzy tomy w formie książkowej. Równolegle realizowany jest projekt w formie elektronicznej.

Karol Nawrocki ma również duży udział w przygotowaniu stałej wystawy dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, otwartego w sierpniu 2014 roku. Na potrzeby tej wystawy opracował ponad 300 haseł dotyczących Elbląga. Dzięki jego pracy Elbląg stał się drugim miastem po Gdańsku tak obszernie prezentowanym.

- Jestem zakochany w Gdańsku, to oczywiste. Urodziłem się w tym mieście, dojrzewałem w nim i w nim mieszkam, ale jeśli miałbym wybrać swoją drugą ojczyznę w Polsce byłby to Elbląg – przyznaje laureat nagrody.

Z racji obowiązków służbowych wykonuje obecnie zadania, jakie wynikają ze statutu IPN. Tym samym nie może poświęcać sprawom elbląskim tyle czasu jak dotychczas ale zapewnia, że pozostaje do naszej dyspozycji jako popularyzator miasta Elbląga i jego historii. W ramach podziękowania za nagrodę zobowiązał się do tego, aby podjąć prace nad pełnym odtworzeniem i opracowaniem historycznych wydarzeń z grudnia 1970 roku w Elblągu.

Czekamy z niecierpliwością na rozpoczęcie prac badawczych oraz życzymy, aby laureat nagrody w dalszym ciągu mógł realizować swoją pasję związaną z szerzeniem prawdziwej historii naszego regionu oraz całego kraju.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%