› bieżące
08:50 / 04.08.2013

Karta Dużej Rodziny. W Olsztynie już wdrażają, w Elblągu planują

Karta Dużej Rodziny. W Olsztynie już wdrażają, w Elblągu planują

Takie rozwiązania zapowiadał PiS w swojej kampanii wyborczej. O politykę miasta wobec rodzin wielodzietnych pytał na ostatniej sesji Rady Miasta radny Antoni Czyżyk (PO). Tymczasem pobliski Olsztyn już takie rozwiązania wdraża.

W Elblągu rodzi się coraz mniej dzieci. Na to wskazują wszystkie statystyki. Na ten problem zwrócił ostatnio uwagę radny Antoni Czyżyk (PO).

- Badania demograficzne realizowane dla Elbląga pokazują ciągły spadek liczby urodzeń – mówił podczas ostatniej sesji Antoni Czyżyk. - To pokazuje, że w mieście coraz poważniejszy staje się problem zastępowalności pokoleń. To zjawisko coraz powszechniejsze także i w całym kraju, dlatego wiele polskich miast zaczyna dostrzegać, że pomoc rodzinom wielodzietnym to inwestycja na przyszłość, a przede wszystkim - w przyszłość miasta.

Radny Czyżyk pytał, co samorząd elbląski w tej sprawie zrobił do tej pory i jakie ma plany na przeciwdziałanie temu niepokojącemu trendowi. Prezydent Jerzy Wilk zapowiedział, że takie działania wspierające duże rodziny zostaną w Elblągu wprowadzone. Zresztą to jedna z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

Tymczasem pobliski Olsztyn już taki system zniżek i ulg dla wielodzietnych rodzin wdraża. 31 lipca, podczas sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę dotyczącą olsztyńskiej „Karty Dużej Rodziny”. Karta to system ulg, preferencji i zwolnień na ofertę miejskich instytucji działających w sferze: kultury, sportu i rekreacji, nauki, edukacji, opieki. Karta ma charakter otwarty i do jej realizacji będą mogły włączyć się zainteresowane podmioty działające w różnym zakresie na rzecz mieszkańców miasta. ,,Karta Dużej Rodziny" dostępna będzie dla rodzin wychowujących troje i więcej dzieci, niezależnie od jej dochodu. Obsługę merytoryczną związaną z wydaniem dokumentu zapewni Biuro Obsługi Klienta Urzędu Miasta Olsztyna.

Wprowadzenie ,,Karty Dużej Rodziny" w Olsztynie w swoich założeniach będzie wspierać funkcje rodziny, sytuację finansową rodzin wielodzietnych i będzie promocją pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej. Przyczyni się także do wyrównywania szans rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych. Priorytetowym zadaniem władz samorządowych mających świadomość pozytywnego wpływu jaki wnoszą w życie społeczeństwa rodziny wielodzietne, powinna być szczególna dbałość i ochrona rodziny potwierdzona konkretnymi działaniami.

W odpowiedzi na Program "Dobry Klimat dla Rodziny" ogłoszony w maju 2013 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego już ponad 50 samorządów w Polsce wprowadziło „karty dużych rodzin”, a ich liczba stale rośnie.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%

Powiązane artykuły

Ruszyły prace nad stworzeniem w Elblągu Karty Dużej Rodziny

09.10.2013

Dziś w Urzędzie Miejskim spotkał się zespół mający opracować regulamin jej przyznawania i przygotować stosowną uchwałę, która może być poddana...

Miasto chce wprowadzić Kartę Dużej Rodziny

05.11.2013

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta, radni zajmą się projektem uchwały dotyczącej wprowadzenia w Elblągu Karty Dużej Rodziny. Co oznacza w rozumieniu władz...