› poradnik
07:55 / 14.02.2012

Kartony na chłodnice

Kartony na chłodnice

Karton zakrywający chłodnicę to skuteczne, ale tylko tymczasowe rozwiązanie, kiedy w naszym aucie silnik nie nagrzewa się do odpowiedniej temperatury a nam w środku jest zimno. Najczęstszą przyczyną takich objawów jest uszkodzony termostat. Jeśli chcemy pozbyć się problemu warto odwiedzić mechanika by go wymienić.


Jak działa prosty układ chłodzenia?
Zasada działania układu chłodzenia cieczą (jak w większości samochodów) jest prosta. Płyn chłodzący pompowany jest do silnika, tam przepływa przez wszystkie kanały chłodzące silnik a następnie ma dwie możliwości, albo trafić z powrotem do pompy przez nagrzewnicę, albo popłynąć najpierw do chłodnicy. O tym gdzie płynie jaka ilość cieczy decyduje właśnie termostat. Jeśli termostat przepuszcza zbyt dużą ilość płynu do chłodnicy nasz silnik długo (albo wcale) nie osiąga właściwej temperatury.


Dlaczego warto wymienić uszkodzony termostat
Jeśli silnik naszego samochodu nie osiąga właściwej temperatury to jednym z podstawowych objawów, które jest ważnym argumentem na to by wymienić uszkodzony termostat jest większe spalanie. Krótko mówiąc jeśli zaoszczędzimy na termostacie, to wydamy na paliwo.

Kierowcy, którzy nie chcą wymieniać termostatu, np. ze względu na konieczność korzystania z auta codziennie, decydują się na zakrywanie chłodnicy kartonami. W ten sposób płyn pomimo przepływania przez jej kanaliki nie jest schładzany tak szybko i silnik może się nagrzać.

Takie rozwiązanie jest jednak tylko tymczasowe. Warto mieć na uwadze, że uszkodzony termostat będzie zagrożeniem dla samochodu również po ustaniu mrozów. Latem termostat może z kolei przepuszczać za mało wody do chłodnicy i wtedy w upalny dzień płyn może nam się zagotować. Możliwą konsekwencją przegrzania jest uszkodzenie silnika.


Dlaczego jest tak zimno w samochodzie?
Jeśli nie przekonuje nas większe spalanie, ani potencjalne uszkodzenia silnika, to może przekona nas fakt, że również wnętrze samochodu szybciej się nagrzeje, gdy nasz termostat będzie sprawny. Jeśli więc chcemy mieć ciepło w drodze do pracy, bo obecnie marzną nam ręce lub nogi to warto pomyśleć o naprawie.

Decydując się na wizytę w warsztacie, pamiętajmy o jednej zasadzie: Skoro pojechaliśmy do specjalisty to polegajmy na jego wiedzy i doświadczeniu. Opowiedzmy dokładnie o objawach jakie są podczas jazdy, a decyzję o tym co należy wymienić zostawmy fachowcowi.

Termostat nie jest jedyną możliwa przyczyną, że w samochodzie jest zimno, jeśli jednak przyjdziemy do warsztatu i powiemy, że chcemy wymienić termostat, mechanik wykona usługę zgodnie ze zleceniem i w przypadku, gdy naprawa nie pomoże, niepotrzebne koszty będziemy musieli ponieść sami.
 

źródło: www.carfocus.pl

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%