› zapowiedzi
09:30 / 06.07.2016

Kaszana, powala na kolana

Kaszana, powala na kolana

To muzyczna, kabaretowo-poetycka opowieść o współczesnej Polsce w doborowej obsadzie m.in. z Arturem Barcisiem, Krystyną Tkacz, Katarzyną Żak i Dorotą Osińską. Drugiego dnia Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej ze sceny popłyną teksty piosenek Piotra Bukartyka w spektaklu muzycznym „Kaszana zdalnie sterowana".

Proszę nie sugerować się tytułem, bo żadnej „kaszany" nie będzie. O wartości przedsięwzięcia świadczą twórcy spektaklu - Piotr Bukartyk (muzyka i słowa) i Jerzy Satanowski (scenariusz i reżyseria). Wybrane przez Jerzego Satanowskiego 25 piosenek, napisanych i wykonywanych dotąd jedynie przez Piotra Bukartyka, poświęconych jest refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością.

Nasz spektakl chce być pierwszą próbą przeniesienia tych piosenek na innych wykonawców i to wykonawców pozornie nie z tej samej bajki, czyli aktorów i to aktorów bardzo charakterystycznych – mówił o przedsięwzięciu Jerzy Satanowski. - Jako autor scenariusz i reżyser uważam, że będzie to przygoda ciekawa i zaskakująca zarówno dla publiczności jak i autora

Twórczość Piotra Bukartyka nie jest łatwa do zdefiniowania. Jest opisywany jako: autor, kompozytor, konferansjer, aktor (miał i taki epizod), ale przede wszystkim pieśniarz poruszający się na pograniczu wielu gatunków muzycznych, mieszający rocka, bluesa, reggae, folk z kabaretem i piosenką literacką. Napisał przeszło 400 piosenek, niektóre z nich zostały okrzyknięte hitami np. „Kobiety jak te kwiaty", „Niestety trzeba mieć ambicję", „Sznurek", „W życiu liczy się porządek" czy „Małgocha". Szerokiej publiczności znany od lat m.in. z piątkowych audycji „Urywki z Rozrywki" w radiowej Trójce. Czasami Bukartyk komponuje utwory dla innych artystów ( Varius Manx, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Krzywy), jednak zazwyczaj to on sam jest interpretatorem swoich piosenek.

W programie Elbląskich Nocy proponujemy spektakl, który cieszy się znakomitymi opiniami widzów, o czym świadczy m.in. Nagroda Publiczności na IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Prywatnych, ma doskonałą obsadę i daje do myślenia – mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej. -  Cieszę się, że po raz kolejny na naszej Festiwalowej scenie zaprezentuje się Dorota Osińska, która na początku kariery, 16 lat temu zdobywała laury na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa „...czy to jest kochanie?"

XX Elbląskie Noce. Festiwal Piosenki Wartościowej odbędą się w dn. 19- 21.08.2016 r. Spektakl „Kaszana zdalnie sterowana" zaprezentowany zostanie w sobotę, 20 sierpnia o godz. 18.00 w dużej sali Kina Światowid. Słowa, muzyka: Piotr Bukartyk, reżyseria, scenariusz: Jerzy Satanowski, wykonanie: Dorota Osińska, Magdalena Piotrowska, Krystyna Tkacz, Katarzyna Żak, Artur Barciś i Arkadiusz Brykalski oraz zespół muzyczny. Cena biletu: 50 zł.

 

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego  Gustaw Marek Brzezin i Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. 
Sponsor główny: Grupa LOTOS S.A.
Sponsorzy: FL Smidth Maag Gear, Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, „Paters" Producent Galanterii Skórzanej, Kasa Stefczyka. Zrealizowano przy współudziale finansowym samorządu Miasta Elbląg.

 

Patronami medialnymi Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej są:  Tygodnik Przegląd, Kultura Online, Portal Społecznościowy eKulturalni.pl, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Telewizja Elbląska, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl. Współpraca redakcyjna: RMF Classic.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%