Katolik-elblążanin. Przyglądamy się statystykom dot. wiary w Polsce
fot. www.edk.org.pl
Główny Urząd Statystyczny wreszcie opublikował dane dotyczące wyznań ludności Polski, które zostały zebrane podczas Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku. Katolicyzm w wydaniu rzymskim nadal „rządzi” lecz, co ciekawe, odsetek katolików wśród wierzących w regionie elbląskim jest stosunkowo niski w porównaniu do sąsiedzkich regionów.
Na początek warto wyjaśnić to, jak GUS przeprowadził badanie. Nie przepytano każdego obywatela, tylko starannie wylosowano próbę (tak samo jak w przypadku sondaży przedwyborczych z tą różnicą, że na o wiele większą skalę). Oznacza to, że wyniki, które zostały zaprezentowane to wartości przybliżone, a nie dokładne. Badani mogli również odmówić odpowiedzi na pytanie o wyznanie.
Nadal większość Polaków to katolicy (w wydaniu rzymskim). Przynależność do tego wyznania zadeklarowało aż 33,7 mln osób, co stanowi 87,58 proc. wszystkich mieszkańców naszego kraju. W samym Elblągu jest jednak wyjątkowo duży odsetek osób, które odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie (9-14). W powiecie wynik jest o wiele mniejszy (3-6).
Wśród osób deklarujących wyznawanie jakiejkolwiek wiary, prawie wszyscy, bo aż prawie 99%, należą do Kościoła rzymskokatolickiego.
Powiat elbląski przeczy jednak tej statystyce. Na mapie interaktywnej przygotowanej przez serwis BIQdata widać wyraźnie, że odsetek katolików wśród wierzących w powiecie jest na poziomie 95-97 a w samym Elblągu 97-99. Co ciekawe: większość okolicznych powiatów zalicza się w przypadku tej statystyki do grupy 97-99.
Na terenach Elbląga (i powiatu elbląskiego, lecz statystyka tyczy się większej części województwa warmińsko-mazurskiego) mieszka bardzo dużo osób wyznania grekokatolickiego. W samym Elblągu (ale i też w pobliskim Trójmieście) wiele osób zadeklarowało się jako Świadkowie Jehowy. To dwie główne mniejszości narodowe w naszym regionie.
Jeśli mowa o ateistach, to najwięcej ich znajdziemy w miastach. I ta zależność potwierdza się jeżeli porównujemy miasto Elbląg (odsetek ateistów na poziomie 3-6) a powiat elbląski (od 0 do 1). W całej Polsce blisko milion osób nie zadeklarowało przynależności do żadnego wyznania.
Źródło: http://biqdata.pl/, Główny Urząd Statystyczny