› region
10:00 / 20.09.2015

"Każde ziarno właściwie pielęgnowane wyda plon." Za nami dożynki powiatowe

fot. Ines Kuraś

Wczoraj, 19 września w Gronowie Elbląskim odbyły się Powiatowe Dożynki. Na przybyłych czekało wiele konkurencji sportowych, pokazów artystycznych i wieczorna zabawa taneczna. Dożynki zostały zorganizowane przez Starostwo Powiatowe oraz Wójta Gminy Gronowo Elbląskie.

Punktualnie o 14:00 w Gronowie Elbląskim odbyła się dziękczynna msza święta. Celebrował w niej Biskup Elbląski. Zaraz po mszy przeszedł korowód dożynkowy, na czele którego szli szczudlarze, a za nimi mieszkańcy z wieńcami dożynkowymi. Po uroczystym przemarszu nadszedł czas na otwarcie dożynek powiatowych.


W tym roku przypadło nam nie w udziale, nie w obowiązku, ale w zaszczycie być gospodarzami dożynek powiatowych. Dożynki to dziękczynienie za żniwa i ukończenie prac polowych i takiego dziękczynienia dokonaliśmy na wspomnianej mszy świętej. Proszę zwrócić uwagę na tego wspomnianego „Siewce” w czytanym słowie. On od wieków tak naprawdę borykał się z tym, jak ma zasiać to ziarno, i czy to ziarno wyda plon. Ale tak naprawdę jest w życiu i to w sacrum, i w profanum. I ojciec musi dbać o to, czy z tego nasienia, które wyda, wyda właściwy plon i rolnik musi również o to dbać. Ojciec w stosunku do dzieci, jako głowa rodziny, rolnik w stosunku do swojego pola, jako typowy siewca. Każde ziarno, które jest odpowiednio pielęgnowane wyda właściwy plon

– podkreślał w swojej wypowiedzi Marcin Ślęzak, wójt gminy Gronowo Elbląskie.

Zarówno Starosta Powiatowy Maciej Romanowski oraz Posłanka na Sejm RP Elżbieta Gelert w swoich wypowiedziach podkreślali, jak ważnym świętem dla rolników są dożynki, zaraz po zakończeniu żniw.

Szanując tradycję ojców zaraz po żniwach spotykamy się na święcie plonów, na dożynkach, po to by podsumować zakończoną akcję żniwną, po to żeby podziękować za zebrane plony, ale też po to by świętować. Cieszyć się, że ta wspólna praca, ten ciężki okres właśnie się zakończył

– dodawał Jacek Protas, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Po uroczystych przemówieniach nastąpiło przekazanie chleba Staroście Elbląskiemu i Wójtowi Gminy Gronowo Elbląskie oraz złożono podziękowania wójtom, burmistrzom, a także starostom dożynek.

Podczas dożynek nie zabrakło również występów zespołów z poszczególnych gmin powiatu, rozgrywek sportowych, a także wyłonienia najpiękniejszego wieńca dożynkowego oraz najlepszego stoiska wiejskiego. Cały dzień został uwieńczony występem Krystyny Giżowskiej. Do późnych godzin wieczornych trwała zabawa taneczna w Gronowie Elbląskim.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z tego wydarzenia.

9
2
oceń tekst 11 głosów 82%

Zdjęcia ilość zdjęć 64