› bieżące
17:30 / 09.09.2013

Kibice czekają się realizację obietnicy przedwyborczej prezydenta

Kibice czekają się realizację obietnicy przedwyborczej prezydenta

Prezydent Jerzy Wilk deklarował, że po wygranych wyborach zamieni nazwę Ronda "Kaliningrad” na Rondo "Żołnierzy Wyklętych”. Kibice Olimpii sprzeciwiali się honorowaniu komunistycznych symboli w Elblągu. Chcąc zwrócić uwagę władz na sprawę, zbierali głosy pod petycją o zmianie nazewnictwa ronda. Dziś prezydent milczy w tej sprawie.  Zwróciliśmy się z pytaniem odnośnie realizacji zamierzeń Jerzego Wilka, do Urzędu Miasta.

Kibice Olimpii Elbląg zrzeszeni w grupie „Żółto – Biało – Niebiescy Patrioci” w kwietniu bieżącego roku zbierali podpisy pod petycją mającą na celu zmianę nazwy ronda. Inicjatorzy akcji nawiązywali do Zbrodni Katyńskiej, w wyniku której wiosną 1940 roku bestialsko zamordowano ponad 20 tysięcy obywateli Polski.

Jak czytamy w liście: Żądamy zmiany nazwy „Ronda Kaliningrad”. Uważamy, że jakiekolwiek propagowanie osób związanych z ludobójstwem i zbrodniami wojennymi jest skandalem. Ponadto proponujemy nową nazwę – „Rondo Żołnierzy Wyklętych”. W Elblągu jeszcze w żaden sposób nie uhonorowano bohaterów podziemia antykomunistycznego.

Kibice chcieli zwrócić uwagę władz na nazewnictwo miejsc publicznych w Elblągu. Jak twierdzą, honorowanie komunistycznych symboli jest skandalem. Czy prezydent Jerzy Wilk zamierza podjąć działania w sprawie zmiany nazwy Ronda Kaliningrad?

Rafał Maliszewski specjalista ds. kontaktów z mediami Urzędu Miejskiego w Elblągu odpowiada:

- Plany dotyczące zmiany nazwy ronda nie uległy zmianie, dzisiaj nie możemy jednak wskazać, kiedy to nastąpi. Sprawa jest wciąż aktualna, niemniej w obecnej sytuacji, bardziej pilne od zmiany nazwy jest uporządkowanie sytuacji finansowej miasta, ograniczenie wydatków bieżących, przegląd realizowanych inwestycji i na tym prezydent skupia się przede wszystkim.

 

 

6
5
oceń tekst 11 głosów 55%