› bieżące
19:45 / 19.08.2013

Kibice Olimpii Elbląg napisali list do prezydenta Wilka

Kibice Olimpii Elbląg napisali list do prezydenta Wilka

fot. Marcin Walędzik/elblag.net

Przetarg na budowę stadionu i całego kompleksu sportowego w Elblągu, został już zamknięty. Wpłynęły 4 oferty, z których najniższą jest ta przedstawiona przez firmę Mytych. Opiewa ona na 47 mln złotych. - Kwota, którą miasto zamierzało przeznaczyć na inwestycję, to 28 milionów zł. brutto – informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu. Prezydent nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. W związku z przeciągającym się czasem, kibice Olimpii Elbląg wystosowali do niego list, który publikujemy na naszych łamach.

" Szanowny Panie Prezydencie!

Z niepokojem, ale pełni nadziei oczekujemy na Pana decyzję w sprawie, która jest dla nas tak ważna. Stadion Miejski przy ul. Agrykola 8 oddano do użytku w 1951 roku. W 1945 roku Aleksander Grudziński założył klub, którego historię i tradycję kultywujemy do dnia dzisiejszego. Te historyczne miejsce, gdzie wielu z nas było, jest i będzie, a także byli nasi dziadkowie, ojcowie i miejmy nadzieję, że będą następne pokolenia, zasługuje na wygląd jak przystało na XXI wiek. 

Decyzja, którą ma Pan zaszczyt podjąć, nie dotyczy tylko dnia dzisiejszego, ale służyć będzie następnym pokoleniom przez co najmniej następne pół wieku, jak nie dłużej.  Piłka nożna to nie tylko sportowe widowisko, ale także szansa dla wielu młodych ludzi. Na dzień dzisiejszy szkółka piłkarska Olimpii Elbląg skupia w sobie ponad 500 juniorów – najwięcej w całym województwie warmińsko-mazurskim.  Dzięki temu  mogą rozwijać się fizycznie, odkrywać w sobie talenty, osiągać sukcesy. Ich zaangażowanie i nauka zasad rywalizacji fair play przyniesie same korzyści naszemu miastu. Od tego w jakim stopniu wyszkolimy tych młodych ludzi – a piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie -  wpłynie na rozsławianie nazwy i prestiżu Elbląga nie tylko w Polsce, a być może i na świecie. Po nie tak dawnej fuzji dwóch Olimpii, utworzeniu od września klasy sportowej o profilu piłkarskim, współfinansowanej przez PZPN, w pobliskiej szkole nr  5 i planach związanych z budową nowego obiektu z kompleksem boisk dla młodzieży , całorocznym torem wrotkarskim, boiskiem sztucznym do rugby i nie tylko, nasze marzenia prawie się spełniły.

Rozstrzygnięcie przetargu wygrała elbląska firma "Mytych". Pozwala to mieć nadzieję, że niejeden elbląski podwykonawca skorzysta z wydanych środków na ten cel, a na pewno wielu elblążan znajdzie pracę przy tej inwestycji. Gdyby decyzja o budowie stadionu została podjęta i budowa od razu doszła do skutku  pociągnęłoby  to za sobą znacznie mniejsze wydatki. Jednak poprzednie władze traktowały budowę stadionu jako kartę przetargową w wyborach, w związku z czym doszło do marnotrawstwa pieniędzy:  wielokrotnie zmieniany projekt, koszty zainwestowane przy ul. Wschodniej i inne. Dotacja, którą otrzymaliśmy w kwocie 17,5 mln złotych, musi być przeznaczona wyłącznie na wybudowanie tego kompleksu zatem, nie pozwólmy, aby wróciła z powrotem do Olsztyna. Tym bardziej, że mniejsze miasta takie jak: Ostróda, Suwałki, Puławy, Pruszków maja piękne nowoczesne sportowe obiekty, z których mieszkańcy są dumni. 

Tylko zrealizowanie tej inwestycji pozwoli dać warunki do stworzenia miejsca, na którym odbędą się koncerty, imprezy kulturalne jak i zawody sportowe. Sami wiemy, że takiego miejsca w Elblągu nie ma. Poprawi to komfort i bezpieczeństwo odbywających się tam imprez.

Rozumiemy, że nigdy nie będzie dobrego momentu na budowę na stadionu, gdyż zawsze znajdzie się ktoś czy grupa ludzi optującej za ważniejszymi sprawami. Jednak naszą niezłomną postawą, tradycjami, historią klubu zasługujemy na to, żeby nie myśleć o nas schematycznie, że jesteśmy tylko ‘’kibolami’’. Zasługujemy na poważne traktowanie, ponieważ kibice to nie tylko sympatycy piłki nożnej, ale też ludzie, którzy w ważnych momentach potrafią się zjednoczyć, przeprowadzać akcje charytatywne, pomagać mieszkańcom w razie zagrożeń, ale co najważniejsze to przede wszystkim patrioci kochający swoje miasto. Wbrew pozorom na stadion nie chodzą tylko kibice, którzy pragną się wyszumieć. Na piękne stadiony sąsiednich miast przychodzą całe rodziny z małymi dziećmi, którzy gorąco kibicują swoim zespołom. Mając na uwadze historię tego miasta, dobro naszych dzieci chcących uprawiać sport, granty w postaci dotacji z Unii Europejskiej jak i nasze oczekiwania jako pełnoprawnych mieszkańców tego miasta, prosimy Pana Prezydenta o szybką i pozytywną odpowiedź w kwestii powstania nowego kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ulicy Agrykola 8.

W imieniu mieszkańców,
Kibice Olimpii Elbląg"

5
2
oceń tekst 7 głosów 71%

Powiązane artykuły

Budowa stadionu wygeneruje nowe miejsca pracy

28.08.2013 komentarzy 3

Minął już miesiąc od otwarcia kopert przetargowych na wykonawcę kompleksu sportowo-kulturalnego „Arena Elbląg”. Prezydent nadal nie podjął decyzji a...

Ratusz wyjaśnia sprawę zwrotu pieniędzy

04.09.2013 komentarzy 11

W nawiązaniu do doniesień medialnych informujemy, że prezydent Jerzy Wilk rzeczywiście pod koniec sierpnia wysłał pismo intencyjne w sprawie odstąpienia od...

Robert Turlej: Rezygnacja z budowy stadionu to pozorna oszczędność

05.09.2013 komentarzy 16

Nowy stadion w Elblągu już nie powstanie i to jest fakt niepodważalny. W ramach rekompensaty dla kibiców i elbląskiego środowiska piłkarskiego istniejący...

Jerzy Wilk kontra Robert Turlej. Konflikt narasta

09.09.2013 komentarzy 32

Wszystko wskazuje na to, że głównym liderem opozycji zaczyna stawać się radny Robert Turlej. To przedstawiciel Platformy Obywatelskiej coraz częściej...