› poradnik
09:10 / 07.07.2016

Kiedy boli brzuch...

Kiedy boli brzuch...

Przyczyny bólu w obszarze brzucha jest wiele i są one wielorakie. W jamie brzusznej umiejscowionych jest wiele organów wewnętrznych, a każdy z nich może stanowić przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości.  Ból brzucha może sygnalizować wystąpienie wiele chorób układu pokarmowego, moczowego czy też płciowego. Dobra diagnoza jest wynikiem kilku czynników w tym prawidłowego określenia charakter bólu, jego natężenie oraz umiejscowienia.

Diagnostyka
Pierwszym krokiem w określeniu przyczyny bólu brzucha jest prawidłowe nazwanie rodzaju dolegliwości. Ból może wystąpić pod kilkoma postaciami, do najczęstszych należy: kłucie, pieczenie, ból tępy, usytuowany punktowo bądź skoncentrowany na dużej powierzchni, niekiedy wręcz promieniujący na inne części ciała - sprawdź przyczyny. Ból brzucha utożsamiamy jest z chorobami, narządów umiejscowionych w jamie brzusznej, np.: wątroba, żołądek, jelito cienkie bądź jelito grube, pęcherz moczowy czy też żeńskie narządy płciowe. Należy jednak pamiętać, że nieprzyjemne dolegliwości odczuwane w okolicach jamy brzusznej mogą pochodzić z innego obszaru naszego organizmu. Tak samo, choroby organów jamy brzusznej mogą wywoływać ból takich części ciała jak plecy czy klatka piersiowa, jest to tzw. ból rzutowy. W diagnostyce bólu brzucha najlepiej zgłosić się do specjalisty, który w przypadku wątpliwości zleci nam dodatkowe badania i przepisze odpowiednie leki, dietę a w przypadkach bardziej złożonych hospitalizację.
 
Dolegliwości
Do najczęstszych przypadłości związanych z brzuchem należy refluks żołądkowy. Kiedy mamy z nim do czynienia, odczuwamy charakterystyczne dla tej choroby nieprzyjemny rodzaj bólu, zlokalizowany w okolicach żołądka i na linii przełyku, dodatkowo występuje zgaga, objawiająca się pieczeniem umiejscowionym za mostkiem, niesmakiem w ustach, utrudnionym przełykaniem oraz częstym odbijanie się kwaśnej treści żołądkowej. W przypadku refluksu konieczna jest wizyta u lekarza. Leczenie należy rozpocząć od zmiany diety, polegającej nie tylko na wyeliminowaniu tłustych pokarmów, ale również produktów podrażniających przewód pokarmowy takich jak: owoce cytrusowe, pikantnych przypraw, kawa i alkohol. Obok zrównoważonej diety w leczeniu refluks ważna jest zmiana stylu życiu, polegająca na wyeliminowanie stresu, działanie niezwykle trudne za to bardzo skuteczne w przeciwdziałaniu tej chorobie. Inną częstą przyczyną bólów brzucha jest zespół jelita drażliwego. Charakterystycznymi symptomami tej dolegliwości jest ból w okolicach brzucha, skurcze brzucha, odczucie przelewania się częste biegunki bądź zatwardzenia. Do niedawna sądzono, że choroba ta ma swoje źródło w psychice chorego. Twierdzenie te argumentowano faktem nasilania się objawów w sytuacjach stresujących. Obecnie wiadomo, że schorzenie powstaje w wyniku infekcji, wywoływanej na skutek nietolerancji niektórych pokarmów lub nadwrażliwość trzewna. Leczenie opiera się na odpowiedniej diecie, zwalczaniu sytuacji stresogennych w niektórych przypadkach zaleca się przyjmowanie leków, o działaniu przeciągającym biegunce lub umożliwiającym swobodne wypróżnienie.
 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%