› bieżące
12:11 / 15.11.2013

Kiedy dzieci mają dzieci. 13-latka z Elbląga jest w ciąży

Kiedy dzieci mają dzieci. 13-latka z Elbląga jest w ciąży

fot. Konrad Kosacz

Ona ma 13 lat. On nieco ponad 15. Oboje chodzą do elbląskich szkół gimnazjalnych. To, co odróżnia ich od innych nastolatków to fakt, że za kilka miesięcy Ona zostanie matką, a On ojcem. Takich przypadków w tym roku Prokuratura Rejonowa w Elblągu odnotowała 15. Bo współżycie z osobą poniżej 15 roku życia jest karalne.

Oboje chodzą do elbląskich gimnazjów. Ona ma 13 lat i jest w ciąży. Jej rodzice nie chcą z nami rozmawiać na ten temat. Dziewczyna na razie chodzi do szkoły. Nie wiadomo jednak jak to długo potrwa. On ma nieco ponad 15 lat. Uczęszcza do jednego z lepszych gimnazjów w Elblągu. Jednak wkrótce będzie musiał zmienić szkołę.

Dyrektor gimnazjum, do którego uczęszcza 15-latek nie chce podawać swojego nazwiska ani nazwy szkoły.

- Po co robić z tego sensację? - pyta.

- Dobrze się uczył. Nie było z nim problemów. Jak wielu chłopców w tym wieku miał dziewczynę. No i stało się – mówi dyrektor. - Będzie teraz musiał zmienić szkołę. Z tego co wiem, chcą tego rodzice ucznia.

Oprócz tego również dotkną go konsekwencje prawne tego czynu. Stosunek płciowy z osobą poniżej 15 roku życia jest bowiem karalny. Ponieważ chłopak nie jest pełnoletni, tą sprawę będzie rozpatrywał Sąd Rodzinny i Nieletnich w Elblągu.

Jak się okazuje, w naszym mieście nie jesteśmy w stanie ustalić liczby młodych matek, które jeszcze nie zakończyły edukacji gimnazjalnej. Elbląska delegatura Kuratorium Oświaty takich danych nie prowadzi. Odsyłają nas do Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Takich danych nie prowadzi również Departament Edukacji Urzędu Miejskiego.

- Dyrektorzy szkół nie mają ustawowego obowiązku informowania Departamentu Edukacji o takich przypadkach – wyjaśnia Rafał Maliszewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Więc również miasto takich danych nie prowadzi. Natomiast grono pedagogiczne szkoły powinno taką uczennicę otoczyć odpowiednią opieką i umożliwić jej kontynuowanie nauki. Jednak na pewno ciążą nie jest powodem do usunięcia ucznia i uczennicy ze szkoły.

Prokuratura Rejonowa w Elblągu tylko w tym roku prowadziła 15 spraw związanych z obcowaniem płciowym z nieletnimi w wieku poniżej 15 roku życia.

- Z reguły w takich przypadkach wszczynamy postępowania na wniosek osób zainteresowanych czy pokrzywdzonych. Zgłaszają nam takie przypadki rodzice dzieci, koleżanki, koledzy czy też dyrekcja szkół - mówi prokurator Jolanta Rudzińska, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Elblągu. - Jeśli jedna z tych osób była w wieku powyżej 17 lat, traktujemy to jako przestępstwo. Współżycie osób w wieku poniżej 15 lat trafia z reguły do rozpoznania przez Sąd Rodzinny i Nieletnich.

16
2
oceń tekst 18 głosów 89%