Kiedy korzystać ze świateł dziennych a kiedy z mijania?
Policjanci ruchu drogowego elbląskiej komendy dość często zwracają uwagę na to, że kierowcy jeżdżą na światłach do jazdy dziennej, gdy pada deszcz oraz, gdy są ograniczone warunki widoczności. Zapominając najczęściej o tym, że w takich przypadkach powinni włączać światła mijania. Niezastosowanie się do tego przepisu może skutkować mandatem w wysokości 100 zł. Inna sprawą jest to, że w takich warunkach pogodowych auto jest mniej widoczne dla innych uczestników ruchu.
Przyszła jesień a to oznacza, że znacznie szybciej zapada zmierzch. Co więcej przy pochmurnej pogodzie, ciemno może się robić już nawet około godziny 17.00. Kierowcy mają więc czasem dylemat: kiedy jeździć na światłach dziennych a kiedy już na światłach mijania. Wątpliwości te pomogą rozwiać przepisy ruchu drogowego.
- Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto: kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany: włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie – cytuje kodeks drogowy mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.
Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
- Zgodnie z powyższym, jeżeli pada deszcz lub panuje ograniczona widoczność kierujący jest obowiązany jechać na światłach mijania (minimum jakie musi spełnić) – zaznacza mł. asp. Krzysztof Nowacki. - Może też jechać na światłach mijania oraz przeciwmgielnych jednocześnie. Natomiast za jazdę w takim przypadku tylko na światłach do jazdy dziennej może grozić mandat w wysokości 100 złotych.