Kiedy otrzymamy zwrot podatku w 2020 roku?
Wielkim plusem rozliczania się za pośrednictwem Internetu jest szybszy zwrot podatku – do 45 dni, zamiast maksymalnego okresu wynoszącego do 3 miesięcy w przypadku złożenia rozliczenia w formie papierowej. Inną zaletą jest redukcja błędów, np. poprzez udostepnienie pełnej listy organizacji pożytku publicznego, poprzez wyliczenie kwoty wolnej od podatku. Podatnik nie marnuje czasu na stanie w kolejkach, na wypełnianie deklaracji.
15 lutego ubiegłego roku ruszyła internetowa usługa e-PIT. Nowością jest, że podatnik nie musi już samodzielnie wypełniać deklaracji podatkowej. Ponad 20 mln zeznań podatkowych przygotowanych przez pracowników administracji podatkowej na podstawie informacji od pracodawaców i płatników jest dostępnych za pośrednictwem portalu Krajowej Administracji Skarbowej: podatki.gov.pl. od 15 lutego do 30 kwietnia.
Urzędy zachęcają do wysyłania zeznań przez internet oraz wybór preferowanej formy otrzymywania zwrotu nadpłaty jako przelew na konto. Według informacji pochodzących z urzędów skarbowych jeśli deklaracja zostanie złożona w terminach:
- od 1 stycznia do 15 lutego – zwrot podatku otzymamy najpóźniej do 1 kwietnia 2020 r.
- od 16 lutego do 30 kwietnia – zwrot podatku otrzymamy maksymalnie w ciągu 45 dni.
Ważna informacja dla podatników, którzy pracowali w Holandii, Belgii i Austrii
Przypominamy, że obowiązkowe jest wykazanie w Polsce dochodu z Holandii, Belgii i Austrii. Zgłaszamy go za pośrednictwem PIT 36 z załącznikiem PIT ZG, który dotyczy dochodów uzyskanych za granicą
– poinformowała nas specjalista ds. rozliczeń zagranicznych Marta Małek z elbląskiego oddziału Centrum Podatkowego Tax Perfecta (ul. 12 Lutego), które specjalizuje się w rozliczaniu osób pracujących za granicą.
Ważna informacja dla wszystkich podatników, którzy w ostatnim roku podatkowym pracowali zarówno za granicą, jak i w Polsce (choćby jeden dzień)
Jeżeli posiadasz przychód w kraju, a pracowałeś chociaż jeden dzień za granicą i otrzymałeś kartę roczną np. z Niemiec, Anglii, Norwegii itp., musisz wykazać dochód za pośrednictwem PIT 36 z załącznikiem PIT ZG.