› poradnik
12:40 / 18.02.2018

Kiedy powinniśmy stosować suplementy diety?

Kiedy powinniśmy stosować suplementy diety?

Dziś nie brakuje osób, które traktują zdrowy styl życia jako absolutny priorytet. Co zatem robimy? Regularnie uprawiamy sport, staramy się unikać stresu i odpowiednio wysypiać, a przede wszystkim – przykładamy ogromną wagę do tego, co jemy. W dobie plagi otyłości i innych chorób cywilizacyjnych wiemy, że nasza dieta determinuje stan naszego zdrowia – teraz i w przyszłości.

Zatem odpowiednie odżywianie to doskonały sposób na świetne samopoczucie na co dzień oraz skuteczna profilaktyka rozwoju wielu chorób:

  • alergii i astmy
  • cukrzycy
  • miażdżycy
  • nadciśnienia
  • zawału serca
  • udaru mózgu
  • chorób autoimmunologicznych
  • chorób neurodegeneracyjnych
  • nowotworów

Dlaczego dieta jest taka ważna? I z czego wynikają tak częste w dzisiejszych czasach niedobory pokarmowe?


Jak dieta wpływa na nasze zdrowie?

Nasz codzienny jadłospis powinien bazować na nieprzetworzonych i urozmaiconych produktach. Taka dieta ma na celu dostarczanie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Komponując różnorodne diety wiele mówi się o ich kaloryczności, zawartości tłuszczu czy białka, rzadko natomiast wspominamy o witaminach i minerałach. Wynika to zapewne z faktu, że trudno oszacować ich zawartość w każdym produkcie spożywczym. A witaminy, minerały i antyutleniacze są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. I to ich niedobory mogą przyczynić się do rozwoju wielu poważnych, przewlekłych schorzeń.

 

Witaminy i minerały o najważniejszej roli w organizmie to jednocześnie te witaminy, których niedobory spotykane są najczęściej. Jak wytłumaczyć ten paradoks? Współczesny tryb życia stanowi niemałe obciążenie dla organizmu – i aby podołać obciążeniu stresem czy stałemu działaniu wolnych rodników, organizm potrzebuje znacznie więcej witamin. A szczególnie wysokie jest zapotrzebowanie na te witaminy i minerały, które odgrywają w organizmie najważniejszą rolę. Jakie to związki? Na pewno witamina D, witamina C, magnez i cynk, witaminy z grupy B, witamina K czy potas. Wielu z nich nie dostarczamy w wystarczającej ilości z dietą – i dlatego pojawia się konieczność suplementacji.


Suplementy diety – wsparcie dla każdego

Na rynku suplementów znaleźć można zarówno preparaty monoskładnikowe, jak i te o złożonym składzie. Jeśli czujesz ogólne osłabienie i rozdrażnienie, pogorszył się stan Twoich włosów i skóry, brak Ci energii – możesz sięgnąć po preparaty multiwitaminowe. Uzupełnią one pulę witamin i minerałów, poprawiając Twoje samopoczucie. Gdy żyjesz w ciągłym stresie, wykonujesz pracę umysłową, uprawiasz sport, potrzebujesz wzmocnić swoje serce – możesz sięgać po suplementy z magnezem, cynkiem, potasem. Osoby o osłabionej odporności, z częstymi stanami zapalnymi skóry czy mieszkające na bardzo zanieczyszczonych terenach powinny uzupełniać stale poziom witaminy C. A jeśli unikasz opalania lub stosujesz filtry anty – UV, intensywnie pracujesz fizycznie bądź umysłowo albo masz słabe kości – sięgaj regularnie po witaminę D.

 

Niektórzy z nas sięgają po suplementy wtedy, gdy pojawią się skutki niedoboru witamin i minerałów. Inni wolą zapobiegać niedoborom i ich poważnym konsekwencjom – i takie osoby regularnie sięgają po suplementy diety regularnie, stosując je w sposób ciągły. Ta druga opcja okazuje się być znacznie rozsądniejsza – bo sprowadza się do skutecznej profilaktyki zdrowotnej.


Suplementuj wyłącznie naturalne witaminy

Jeśli poważnie podchodzisz do kwestii suplementacji i chcesz, aby była ona naprawdę skuteczna – musisz wiedzieć, co tak naprawdę zażywasz. Suplementy diety nie są uznawane za leki, nie ma zatem konieczności wykonywania testów jakości czy badań klinicznych. Co więcej – to producent sam deklaruje skład preparatu, ale skąd mamy mieć pewność, co w rzeczywistości zażywamy? Szukaj suplementów wysokiej jakości, które badane są pod kątem czystości składu – brak zanieczyszczeń jest gwarancją bezpieczeństwa suplementacji.

 

Zwróć przede wszystkim baczną uwagę na skład suplementu – do rzadkości należą preparaty klasy premium, takie jak witaminy Cheers. Są to suplementy diety klasy clean label, co oznacza, że skład preparatu to wyłącznie naturalne składniki. Na próżno szukać tu zbędnych, szkodliwych dla zdrowia dodatków – barwników, konserwantów, aromatów, wypełniaczy. Nie dość, że sztuczne dodatki mogą uczulać – to jeszcze mogą negatywnie wpływać na bioprzyswajalność witamin. Wchłoną się one w mniejszym stopniu z przewodu pokarmowego – a zatem suplement diety okaże się mniej skuteczny.

 

Na biodostępność witamin wpływa także ich źródło – witaminy naturalne są znacznie lepiej wykorzystywane przez organizm niż ich syntetyczne odpowiedniki. Ale naturalny suplement to nie taki, który ma określenie „naturalny” na opakowaniu. Naturalne witaminy to te, które pochodzą z ekstraktów roślinnych, olejów czy innych naturalnych źródeł – i to właśnie ich powinieneś szukać w składzie preparatu. I jeszcze jedna rada na koniec – kapsułki są skuteczniejsze od tabletek, gdyż trawią się znacznie szybciej. A płynna zawartość i prosty skład otoczki nie wymagają stosowanie wielu wypełniaczy i innych zbędnych dodatków.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się ze składami naturalnych produktów marki Cheers, która wchodzi na rynek pewnym krokiem!

 

Autor: Joanna Kaźmierczak / CHEERS

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%