Kiedy warto i w jaki sposób ubezpieczyć mienie ruchome
Kwestia ubezpieczenia nieruchomości jest dość szeroka i wymaga uwzględnienia różnych aspektów. Jeden z nich dotyczy mienia ruchomego, o którym szerzej piszemy w poniższym artykule. Dokładnie wyjaśniamy, czym ono jest oraz kiedy warto i w jaki sposób je ubezpieczyć.
Ubezpieczenie nieruchomości a mienie ruchome
Podstawą ubezpieczenia nieruchomości są z reguły stałe elementy konstrukcyjne budynku, do których zalicza się m.in.:
- schody,
- ściany i sufity,
- stałą zabudowę kuchenną i łazienkowe,
- konstrukcje podwieszane,
- instalacje techniczne wraz z urządzeniami i oprzyrządowaniem,
- systemy zabezpieczające,
- armaturę sanitarną,
- balkony,
- tarasy,
- sprzęt gospodarstwa domowego do zabudowy.
Co istotne, objęcie ubezpieczeniem tych i innych elementów stałych nie oznacza, że dotyczy ono wszystkiego, co znajduje nieruchomości – z myślą o mieniu ruchomym należy dobrać odpowiednie opcje w aktualnej polisie lub wykupić odrębną. Jak można się domyślać, obejmuje ono wyposażenie o mobilnym charakterze, które nie jest trwale związane z daną nieruchomością. A zatem mienie ruchome może zawierać np.:
- gotówkę,
- meble,
- sprzęt komputerowy,
- instrumenty muzyczne,
- urządzenia RTV i AGD,
- kosztowności – np. biżuterię, obrazy, drogie zegarki,
- wartościowe rzeczy kolekcjonerskie,
- odzież.
Nawet jeśli każda z tych grup przedmiotów zawiera w sobie niedrogie rzeczy, to wartość wszystkich razem stanowi już pokaźną sumę, dlatego zdecydowanie warto rozważyć objęcie polisą mienie ruchome w ramach ubezpieczenia mieszkania. Dzięki temu można zyskać pewność, że w razie kradzieży, włamania, pożaru, zalania czy innego rodzaju nieprzewidzianego zdarzenia za poniesione w związku z tym straty zostanie wypłacone adekwatne odszkodowanie. Aby tak było, należy jednak wykupić odpowiednią polisę i we właściwy sposób dobrać jej parametry.
Jak kupić dobre ubezpieczenie mienia ruchomego
Zacznijmy od tego, kiedy w ogóle warto zdecydować się na taką polisę, bo nie zawsze jest ona przydatna. Z pewnością powinny się w nią zaopatrzyć osoby dysponujące wartościowym wyposażeniem. Jeżeli w Twoim mieszkaniu znajdują się drogie przedmioty, ich ubezpieczenie należy traktować wręcz jako oczywistość. Stosunkowo niewielka składka rekompensuje obawy przed stratą, która mogłaby wyniknąć z kradzieży czy pożaru. Jednak nawet jeśli nie masz żadnych szczególnie wartościowych przedmiotów na wyposażeniu, a żyjesz jak przeciętny „Kowalski” za średnią krajową, przez lata z pewnością udało Ci się uzbierać mniejszy lub większy majątek. W gruncie rzeczy również jego warto objąć ubezpieczeniem mienia ruchomego, szczególnie że składka jest niewielka.
Innym przypadkiem, który w praktyce nie pozostawia wyboru co do kupna polisy mienia ruchomego, jest wynajmowanie wyposażonego mieszkania. Jeżeli jako właściciel decydujesz się na udostępnienie na wynajem umeblowanej czy zaopatrzonej w sprzęt RTV i AGD nieruchomości, koniecznie dobierz odpowiednią polisę. Również gdy to Ty jesteś najemcą i wprowadzasz się do czyjegoś mieszkania z własnym dobytkiem, rozważ jego ubezpieczenie. Jedynie jeśli wprowadzasz się bez niczego do wynajmowanego u kogoś lokum, kupno polisy mija się z celem, bo po prostu nie masz czego ubezpieczać.
Z kolei przy samym poszukiwaniu oferty ubezpieczenia mienia ruchomego skup się na dokładnym wyliczeniu wartości swojego majątku przechowywanego w mieszkaniu i stanowiącego jego wyposażenie. Na tej podstawie dobierz sumę ubezpieczenia, od której będzie zależała wysokość składki.