Kiedy warto założyć konto bankowe dziecku?
Przyszłość dzieci jest dla każdego rodzica bardzo ważna. Chcemy zapewnić im lepszy start w życiu, sprawić, żeby osiągnęły więcej niż my sami. Pilnujemy, by się dobrze uczyły i staramy się odkładać pieniądze na ich przyszłość. Zapominamy jednak, że aby radziły sobie dobrze w przyszłości ważne jest uzyskanie praktycznego doświadczenia, umiejętności oraz wiedzy z zakresu finansów. Dlatego ich edukację finansową powinniśmy zacząć od założenia im konta bankowego oraz wytłumaczenia jak ono działa i jak się z niego się korzysta.
Po co zakładać konto dla dziecka?
Konto bankowe dla dziecka ma pomóc nie tylko w oszczędzaniu, ale również w nauce tego, jak mądrze zarządzać i wydawać zebrane pieniądze. W sposób bezpieczny wprowadza ono dziecko w świat finansów i bankowości. Pozwala nauczyć naszą pociechę podejmować właściwe wybory zakupowe i poczuć na własnej skórze ewentualne konsekwencje błędnych decyzji. Poprawi oczywiście bezpieczeństwo dziecka, które nie będzie musiało nosić przy sobie gotówki. Poza tym w razie nagłej potrzeby możemy jako rodzice szybko uzupełnić pieniędzmi konto oraz zablokować kartę w przypadku jej utraty.
Czym się różni konto dla dziecka od konta bankowego?
W zasadzie niczym. Jest to taki sam rachunek, który służy do transakcji bezgotówkowych. W większości banków nic nie zapłacimy za jego prowadzenie, przelewy czy wydanie i użytkowanie karty płatniczej. Jeśli już będzie jakaś opłata, to naprawdę symboliczna. W przypadku kart dla młodzieży mamy szereg różnych wzorów stylistycznych kart debetowych wydawanych do rachunku.
Zakładanie konta
W pierwszej kolejności należy wybrać bank, w którym założymy rachunek. Możemy zrobić to samodzielnie lub pozwolić, by wyboru dokonało dziecko. Ważne, aby pociecha miała ukończone 13 lat, ponieważ dopiero wtedy uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych zgodnie z art. 12 kodeksu cywilnego. Oznacza to, że w okresie od 13 do 18 roku życia (do dnia urodzin), rachunek może być założony jedynie za zgodą rodzica.
Następnie trzeba wspólnie udać się do banku i podpisać umowę o prowadzenie konta bankowego dla dziecka. Potrzebny będzie dokument tożsamości rodzica oraz legitymacja szkolna potomka. Możemy również wysłać wniosek o jego założenie poprzez stronę internetową banku. Wówczas skontaktuje się z nami doradca bankowy, potwierdzi dane i ustali termin przyjazdu kuriera na podpisanie dokumentów.
Gdzie najlepiej otworzyć konto?
Najłatwiej będzie w banku, w którym posiadamy już konto. Wówczas szybko je otworzymy i możemy przelewać środki na rachunek dziecka za pośrednictwem przelewów wewnętrznych. Najlepiej uwzględnić również opcję darmowego konta oszczędnościowego, które pozwoli dziecku oszczędzać. Trzeba wziąć pod uwagę to, czy w pobliżu dostępne są bankomaty, z których łatwo wypłacić pieniądze. Powinno ono gwarantować dostęp do bankowości internetowej i mobilnej, najlepiej pozwalającej na skorzystanie z dodatkowych rabatów przy dokonywaniu płatności kartą, takich jak np. zniżki na bilety w Cinema City oferowane przez Getin Bank.
Pozyskana wiedza wynikająca z prowadzenia własnego konta bankowego może przydać się dziecku w dorosłym życiu. Wyrośnie na świadomego konsumenta usług finansowych banku, a co najważniejsze - od tego momentu będzie uczyć się funkcjonowania w świecie finansowym.