Kierując rozmawiasz przez komórkę? To przyczyna co czwartego wypadku na drodze
fot. elblag.net
Długi weekend majowy to okazja do wyjazdów. W tym czasie policja prowadzi wzmożone kontrole drogowe, mimo to liczba zdarzeń drogowych pozostaje na wysokim poziomie. W zeszłym roku w czasie majówki na drogach Warmii i Mazur doszło do 17 wypadków, w których 26 osób zostało rannych. Policjanci zatrzymali też blisko 70 pijanych kierowców. Część wypadków miała miejsce przez to, że kierujący pojazdami rozproszyli się, na skutek rozmowy przez telefon. Z myślą o bezpieczeństwie kierowców ruszyła akcja: „Nie [przy]dzwoń za kierownicą”.
Z badań wynika, że ponad 47% ankietowanych kierowców rozmawia przez telefon w czasie jazdy i aż 65% czyta oraz pisze wiadomości tekstowe. Takie zachowania aż czterokrotnie zwiększają ryzyko wypadków. Mimo to, liczba kierowców łamiących prawo w tym zakresie rośnie. Korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia auta w zdecydowanym stopniu obniża koncentrację i tym samym utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze, co grozi nie tylko prowadzącemu auto oraz pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu – chociażby po to by sprawdzić, kto dzwoni – zajmuje kierowcy średnio 5 sekund. Przez ten czas, jadąc z prędkością 80 km/h, pokonuje on odcinek drogi równy boisku piłkarskiemu.
Celem akcji „Nie [przy]dzwoń za kierownicą” jest zwrócenie uwagi na problem używania telefonów komórkowych przez kierowców podczas jazdy. Ten jak pokazują statystyki, jest duży.
Z badań wynika, że zaledwie 24% uczestników ruchu korzysta z zestawów głośnomówiących, natomiast aż 65% ankietowanych kierowców przyznaje, że korzysta z telefonów komórkowych w czasie jazdy. To zatrważające statystki. Dlatego też, poprzez tego typu akcje chcemy zmieniać świadomość kierowców i ich poczucie odpowiedzialności za kierownicą
– mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.
Patronat honorowy nad akcją "Nie (przy)dzwoń za kierownicą" objęła Komenda Główna Policji. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej kampanii: www.bezkomorki.pl, gdzie można znaleźć praktyczne wskazówki jak skutecznie zmienić przyzwyczajenia drogowe. Zachęcamy też do śledzenia akcji na profilach na Facebooku: https://www.facebook.com/akcjabezkomorki?_rdr i Instagramie: https://instagram.com/bezkomorki/.
Źródło: http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl