› rozwój i edukacja
09:03 / 29.12.2013

Kilka milionów złotych dla PWSZ w Elblągu?

Kilka milionów złotych dla PWSZ w Elblągu?

Projekt Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu może przynieść znaczące środki finansowe dla uczelni. Chodzi o inicjatywę „Kompleksowe rozwiązania w zakresie organizacji systemu praktyk zawodowych dla studentów wszystkich 36 publicznych wyższych szkół zawodowych w Polsce w połączeniu z inkubacją i samo zatrudnieniem.”

System praktyk w PWSZ w Elblągu jest uważany za wzorcowy i dlatego nasza uczelnia ma być liderem w tym przedsięwzięciu.

– To jest inicjatywa rektora. Jest zgoda konferencji rektorów wszystkich 36 szkół zawodowych – mówi prof. nadzwyczajny, dr hab. inż. Cezary Orlikowski, Dyrektor ds. Kształcenia.

To jest projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 16.07.2013 roku narzuca wyższym szkołom zawodowym prowadzenie kształcenia na kierunkach o profilu praktycznym, z czym dodatkowo związana jest konieczność uwzględnienia co najmniej 3 miesięcznej praktyki zawodowej. W tej sytuacji trzymiesięczne studenckie praktyki zawodowe są nieodzowne.

W niektórych PWSZ dostęp do praktyk takich, jak na poziomie uczelni w Elblągu, jest trudniejszy dlatego w porozumieniu z innymi tego typu szkołami powstaje odpowiedni program wspomagania praktyk.

– Ministerstwo naciska by rozwijać praktyki. Dużo uczelni sobie z tym nie radzi. Te praktyki nie powinny być tylko dla samych praktyk tylko stanowić podstawę do zdobycia kwalifikacji dla studentów - mówi Orlikowski.

W ramach projektu jest innowacyjne działanie polegające na wdrażaniu systemu ECVET (Europejski System Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym), który służy zaliczeniu, ocenie i akumulacji zawodowych efektów kształcenia. PWSZ w Elblągu kończy studium pilotażowe zlecone przez Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie dotyczące systemu ECVET.

To jest przedsięwzięcie w zakresie całego kraju. Również obszarów wiejskich, ponieważ wyższe szkoły zawodowe kształcą ok. trzy razy więcej studentów pochodzących ze wsi, niż uczelnie akademickie.

Źródła finansowania projektu to Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój na lata 2014-2020 (poziom krajowy) – 40 milionów euro i wkład własny (Resort Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Samorządy Lokalne) – środki stosownie do wymagań lub pozyskanych funduszy. Pieniądze będą podzielone dla każdej ze szkół.

4
2
oceń tekst 6 głosów 67%