› poradnik
14:50 / 27.08.2013

Kilka sposobów na kolkę

Kilka sposobów na kolkę

Kilka sposobów na kolkę

Wszyscy rodzice znają ten problem. Najczęściej wieczorem maluch nagle zaczyna niemiłosiernie płakać, podkula nóżki i pręży się. Jest mnóstwo sposobów, jak pomóc dziecku w czasie kolki, zarówno zaczerpniętych z wiedzy naszych babć, jak i tych współczesnych wspomaganych najnowszą medycyną. Dobrze jest znać kilka metod, tak by za każdym razem próbować ulżyć cierpiącemu niemowlakowi.

Spokój.

Nerwowa atmosfera panująca w domu, zwłaszcza w pierwszych tygodniach od przyjścia na świat dziecka, może dodatkowo sprzyjać występowaniu kolek. Dlatego warto zadbać o spokój obojga rodziców, zwłaszcza mamy, i zniwelować ten czynnik kolkogenny.

Butelka do karmienia

Dziecko karmione butelką może jeść zbyt szybko i zbyt łapczywie, dodatkowo łapiąc powietrze jeśli butelka jest źle trzymana. Warto więc zakupić odpowiednią butelkę, z której picie będzie wymagało więcej wysiłku (przez to maluch będzie wolniej ssać). Trzeba również pilnować, aby smoczek zawsze był pełen mleka.

Ciepłe okłady

Pomagają one rozkurczyć jelita i rozluźnić napięte mięśnie brzucha. To zmniejsza ból u malucha. W tym celu może posłużyć zwykła tetrowa pieluszka przeprasowana żelazkiem lub specjalny termofor, który przykładamy do brzuszka (oczywiście czegokolwiek użyjemy, nie może być za ciepłe aby nie poparzyć dziecka).

Trochę gimnastyki

W pozbyciu się męczących gazów może pomóc mała gimnastyka. Podkula się wówczas nóżki niemowlaka pod sam brzuszek, a następnie prostuje. Kilka powtórzeń może pomóc, choć na początku ból może być większy.

Herbatki i farmakologia

Wiedząc, że dziecko regularnie cierpi na kolki można dawać mu do picia herbatkę na bazie kopru włoskiego, która ma działanie rozkurczowe i wiatropędne. Wówczas zmniejszy się ryzyko gromadzenia gazów. W momencie, kiedy kolka już dziecku dokucza można skorzystać ze środków farmakologicznych dostępnych w aptece, które można podawać niemowlakom. Ich zadaniem jest rozbicie pęcherzyków powietrza nagromadzonych w jelitach. Należy jednak pamiętać, że przed ich użyciem watro skonsultować się z pediatrą.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%