› zapowiedzi
12:33 / 04.02.2019

Klasycznie u Sewruka

Klasycznie u Sewruka

fot. nadesłana

Kto ma ochotę na teatralną klasykę w doskonałym wydaniu niech koniecznie zobaczy "Skąpca" w Teatrze Sewruka. Jest to jedna z najbardziej znanych i grywanych komedii Moliera. Początki sztuki jednakże nie były łatwe. 

Pierwsze wystawienie miało miejsce w 1668 roku, a w tytułową rolę Harpagona wcielił się sam autor – Molier. Co ciekawe "Skąpiec" nie był od razu doceniony przez publiczność, sztukę wystawiono zaledwie siedem razy. Dopiero po pewnym czasie weszła ona do stałego repertuaru Comédie-Française, francuskiego teatru narodowego. Od tego czasu zyskała uznanie w kręgach literackich, została przetłumaczona na setki języków i nie schodzi z afiszy teatrów na całym świecie.  

Tytułowy skąpiec Harpagon, ma obsesję na punkcie pieniędzy. Pochłonięty myślami o swoim majątku nie liczy się z nikim i z niczym. Obsesja posiadania dóbr materialnych zastępuje mu wartości, których najbardziej brakuje. Odsuwając się od najbliższych, bezwzględny dla swoich dłużników Skąpiec, w końcu przeżyje katharsis. Jak  zmieni się jego postrzeganie świata, który wcześniej przysłonięty był wizją pieniędzy? 

W tytułowej roli zobaczymy Krzysztofa Bartoszewicza.

Zapraszamy do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu 9 lutego (sobota) na godzinę 18.00.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%