› zdrowie i uroda
10:01 / 06.11.2012

Kobiecy zawał serca. Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować

Kobiecy zawał serca. Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować
Ostry ból w klatce piersiowej, często promieniujący do lewego ramienia, szyi lub żuchwy, do tego duszności, uczucie paniki, krótki oddech - większość z nas rozpoznaje bezbłędnie jako wczesne symptomy zawału serca. Zwłaszcza ból w okolicy mostka ostrzega nas, że z naszym sercem dzieje się coś poważnego. Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę, że objaw ten, na tyle charakterystyczny by wystraszyć i zmusić do natychmiastowego szukania pomocy lekarskiej, jest objawem typowym dla zawału serca, ale tylko u mężczyzn.
 
Zgodnie z wynikami badań opublikowanych w 2003 roku w czasopiśmie Circulation*, ponad połowa kobiet doświadczających zawału serca nie odczuwa bólu w klatce piersiowej. Fakt ten ma ogromne znaczenie dla prawidłowej diagnostyki i leczenia. Brak tego objawu często przyczynia się do lekceważenia pozostałych i lekceważenia możliwości wystąpienia zawału, zarówno przez same kobiety jak i przez lekarzy. W dużym stopniu powoduje to gorsze wyniki leczenia niedokrwienia serca u kobiet w porównaniu z mężczyznami i może przyczynić się nawet do śmierci.
 
Jakie są więc objawy „kobiecego“ zawału serca?
Zgodnie z badaniami z Circulation zaliczyć do nich należy przede wszystkim:
 
1)      duszności i skrócenie oddechu (57.9%),
2)      uczucie osłabienia (54.8%),
3)      nietypowe obezwładniające zmęczenie (42.9%).
 
Wielu kobietom towarzyszą dodatkowo takie objawy jak:
  • mdłości,
  • zawroty głowy,
  • dyskomfort w dolnej części klatki piersiowej,
  • uczucie ciśnienia lub dyskomfort w górnej części brzucha, odczuwalne podobnie jak niestrawność,
  • ból pleców.
Jak widać, objawy te nie są tak charakterystyczne jak w przypadku zawału u mężczyzn, a więc trudniej o ich prawidłową diagnozę. Niestety często zdarza się, zwłaszcza przy mniej ostrym natężeniu, że bywają mylone z objawami żołądkowymi, takimi jak zatrucia pokarmowe czy niestrawności. Pomyłka taka może bardzo drogo kosztować.
3
0
oceń tekst 3 głosów 100%