› zapowiedzi
13:32 / 28.02.2013

Kobieta w oczach artysty - wystawa prac Zbigniewa Książkiewicza

Kobieta w oczach artysty - wystawa prac Zbigniewa Książkiewicza

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida wraz z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym zapraszają w piątek 8 marca o godz. 18.00 do Galerii Spatium Novum na wernisaż wystawy prac Zbigniewa Książkiewicza pt. „Kobieta w oczach artysty”. Wstęp wolny.

Zbigniew Książkiewicz – ur. w 1929 r. w Warszawie. Z Elblągiem, do którego przyjechał z rodzicami, był związany od 1946 r. W 1963 uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Uprawiał malarstwo, rysunek, grafikę, wzornictwo przemysłowe. Był także twórcą projektu jednej z elbląskich form przestrzennych, zwanej obecnie Batmanem. Nade wszystko cenił jednak malarstwo. Wśród różnych tematów jego obrazów, szczególne miejsce zajmował portret, zwłaszcza kobiecy. W konsekwencji zainteresowań twórczością starych mistrzów tworzył też prace zainspirowane ich warsztatem i tematyką, co będzie można zobaczyć na wystawie w bibliotece.

Wernisaż wystawy wypada w Międzynarodowym Dniu Kobiet, dlatego warto wspomnieć, że wzornictwo przemysłowe Zbigniewa Książkiewicza było głównie skierowane właśnie w stronę kobiet, gdyż jako wieloletni projektant Spółdzielni „Plastyk”, był autorem przede wszystkim damskiej galanterii skórzanej, wysoko zresztą przez panie cenionej, zdobywającej liczne nagrody, m. in. złoty medal na Międzynarodowych Targach w Lipsku. Oprócz działalności twórczej, brał udział w działaniach na rzecz życia kulturalnego miasta. Był między innymi jednym z założycieli Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Zmarł 11 października 1996 r. w Elblągu.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%