Kobiety z brzuszkiem szukają wrażliwości w elbląskiej rzeczywistości
fot. Agnieszka Światkowska
Choć zainicjowana przez Urząd Miejski kampania pn. „Obudź wrażliwość” trwa zaledwie miesiąc, cieszy się niemałym zainteresowaniem elbląskich instytucji, które chcą być przyjazne kobietom w ciąży. Jednak nadal wiele jest do zrobienia. Przede wszystkim musimy być wrażliwsi na potrzeby kobiet w ciąży - w sklepie, autobusie, czy na parkingu.
Mimo iż kampania trwa, nadal może się do niej włączyć każdy przedsiębiorca chcący starać się o certyfikat „miejsca przyjaznego dzieciom i kobietom w ciąży”. - Obecnie zamawiamy certyfikaty, które będziemy wręczać takim instytucjom – mówi Robert Turlej, radny miejski (PO), jeden z inicjatorów kampanii „Obudź wrażliwość”. - Będziemy również zamawiać naklejki do komunikacji miejskiej – tym samym, chcemy oznaczać miejsca, które w pierwszej kolejności powinny być zajmowane przez kobiety ciężarne. Oprócz tego cały czas zachęcamy instytucje do włączania się do tej akcji. Cieszymy się, że już teraz jest tak duży odzew i liczymy na to, że będzie jeszcze większy. Pierwszy certyfikat najbardziej przyjaznej instytucji dla kobiet ciężarnych wręczymy 10 kwietnia.
Kasy pierwszeństwa w Elblągu to ciągle rzadkość
Kampania „Obudź wrażliwość” to nie tylko oznakowanie miejsc i instytucji przyjaznych kobietom w ciąży, to także budzenie świadomości i przywrócenie nawyku ustępowania pierwszeństwa w kolejce czy to w hipermarkecie czy aptece.- Dziś niestety nie jest to normą, a powinno - przyznaje Robert Turlej. W tym celu będziemy zwracać się do marketów, hipermarketów, przychodni, aptek by przy kasach widniały specjalne komunikaty.
Jeden znak drogowy wiosny nie czyni, ale będzie ich więcej...
Kampania ta kładzie również duży nacisk na specjalne oznakowanie miejsc postojowych przy instytucjach takich jak szpitale czy apteki. Idąc za przykładem innych miast w Polsce, chcemy stworzyć mapę newralgicznych punktów, gdzie kobieta ciężarna bez problemu zaparkuje auto i nie będzie zmuszona pokonywać długich odległości – mówi Robert Turlej. Będą to przychodnie, wielkopowierzchniowe sklepy, szpitale i urzędy, czyli te miejsca gdzie rzeczywiście istnieje problem znalezienia miejsca postojowego i gdzie w pierwszej kolejności się udają – wyjaśnia radny. Pierwsze dwa znaki drogowe „z kobietą z brzuszkiem” stanęły na parkingu przy Urzędzie Miejskim i przy Miejskim Szpitalu. - Dlatego też prosimy zarządców parkingów, by również oni we własnym zakresie wydzielali takie miejsca parkingowe, oznaczając je np. podobnym symbolem namalowanym białą farbą. Pozwolenie na takie oznakowanie z pewnością otrzymają -zapewnia Robert Turlej.
Będą też zbierane podpisy
Poza tym ratusz chce włączyć się do ogólnopolskiej kampanii zbierania podpisów, prowadzonej przez WORD w Rzeszowie, aby w kodeksie Ruchu Drogowego znalazł się specjalny znak drogowy z kobietą ciężarną. Na razie sprawa ta jest konsultowana z prawnikami, by akcja ta przebiegła prawidłowo.