› bieżące
12:47 / 27.06.2012

Kolej Nadzalewowa rusza na trasę, ale tylko do Tolkmicka

Kolej Nadzalewowa rusza na trasę, ale tylko do Tolkmicka

fot. Rafał Kadłubowski

W niedzielę 1 lipca w pierwszy kurs z Elbląga wyruszy Kolej Nadzalewowa. Niewiele brakowało, a do uruchomienia połączenia w tym sezonie nie doszłoby. Nie wszystkie samorządy leżące nad Zalewem Wiślanym chciały w tym roku finansować to przedsięwzięcie. Dlatego szynobusy zamiast do Braniewa, pojadą tylko do Tolkmicka.

Pociągi będą dowozić mieszkańców i turystów na plaże m.in. w Suchaczu, Kadynach i Tolkmicku, w każdą niedziele, od 1 lipca do 19 sierpnia i dodatkowo w święto 15 sierpnia (środa).

Połączenie udało się uruchomić dzięki zaangażowaniu samorządów: miasta Elbląga, gminy Elbląg, Tolkmicka i Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
- Utrzymanie pasażerskiej komunikacji turystycznej jest jednym z priorytetów samorządu województwa. Warto inwestować w Kolej Nadzalewową, bo jak pokazał ostatni sezon, cieszyła się ona dużym zainteresowaniem turystów – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

- Samorządy włożyły wiele wysiłku w to, by reaktywować tę linię. Szkoda by było stracić taki potencjał, dlatego nasze miasto zabiegało bardzo mocno o to, by także w tym roku kolej była turystyczną atrakcją. Rozmowy toczyły się niemal do ostatniej chwili, najważniejsze, że się udało – mówi Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.

- Doceniamy znaczenie Kolei Nadzalewowej, dlatego zaangażowaliśmy się w jej uruchomienie. Nie można dopuścić do zniszczenia tej infrastruktury. Żałujemy, że nie wszystkie samorządy nadzalewowe chcą w tym roku współfinansować kolej, to przecież nasze wspólne dobro, wykraczające poza granice poszczególnych gmin i należy o nie wspólnie dbać – uważa Zygmunt Tucholski, zastępca wójta gminy Elbląg.

- Mam nadzieję, że większość samorządów powróci do współpracy – dodaje Józef Zamojcin, zastępca burmistrza Tolkmicka. – Prowadzimy rozmowy z armatorem, by zsynchronizować kursy pociągu ze statkiem z Krynicy Morskiej do Tolkmicka. Czy się uda, czas pokaże.

Pierwszy pociąg wyruszy już 1 lipca, będzie kursował co niedzielę oraz w święto 15 sierpnia na trasie od Grudziądza przez Kwidzyn, Malbork, Elbląg do Tolkmicka. Na odcinku Elbląg – Tolkmicko jako Kolej Nadzalewowa. Linię będzie obsługiwać spółka Arriva przy współpracy z Pomorskim Towarzystwem Miłośników Kolei Żelaznych.
– Na trasę wyjedzie szynobus ze 130 miejscami siedzącymi, bilety będzie można kupić w pociągu. – informuje Paweł Pleśniar z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych.  –  Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wybrania się na niezapomnianą wycieczkę koleją po urokliwej trasie turystycznej.

Terminy kursowania pociągu:
1, 8, 15, 22 i 29 lipca oraz 5, 12, 15 i 19 sierpnia
Odjazdy z Elbląga 9:20 i 11:20
Przyjazd do Tolkmicka 10:05 i 12:05
Odjazdy z Tolkmicka 10:20 i 15:50
Przyjazd do Elbląga 11:07 i 16:37
Cena biletu: 8 zł normalny, 4 złote ulgowy, dzieci do lat 4 – bezpłatnie.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%