› zapowiedzi
12:54 / 01.07.2013

Koleją w świat filmu. Pierwsze spotkanie w sobotę w Braniewie

Koleją w świat filmu. Pierwsze spotkanie w sobotę w Braniewie

Rusza projekt Kolej na kino – okazja by wyruszyć w podróż po klasycznych produkcjach polskiego filmu…. Na dobry początek, „Mocny człowiek”, niemy film z 1929 r. z muzyką ma żywo, w sobotę, 6 lipca o godz. 21.30 na dworcu w Braniewie. Wstęp wolny.

„Mocny człowiek”, w reżyserii Henryka Szaro, to dramat psychologiczny na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego. Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w latach 20. Główny bohater, Henryk Bielecki marzy o literackiej karierze. Brakuje mu talentu oraz twórczej weny, dlatego nie może spełnić swojego marzenia o wydaniu literackiego majstersztyku. To jednak nie powstrzyma Henryka przed realizacją obsesyjnych pragnień. Jest gotów nawet popełnić zbrodnię, by zdobyć sławę i uznanie. Henryk przyczynia się do śmierci swojego przyjaciela Jerzego Górskiego, kradnie jego rękopisy i wydaje jako swoje powieści. Zdobywa popularność o której marzył. Wraz ze sławą przychodzi upragniony sukces finansowy, ale Bieleckiemu coraz trudniej jest się pogodzić z narastającym niepokojem. Czy uda mu się pokonać własne sumienie?

„Mocny człowiek” to jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Po II wojnie światowej został uznany za zaginiony, ponieważ w kraju nie zachowała się żadna kopia filmu. Dopiero w latach 90, został odnaleziony w archiwum filmowym w Belgii, a następnie sprowadzony do kraju i zrekonstruowany cyfrowo.

Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo, przygotowana przez Marcina Pukaluka – kompozytora, performera i producenta muzycznego.

Projekcja filmu „Mocny człowiek”, w sobotę, 6 lipca o godz. 21.30 w okolicy dworca kolejowego w Braniewie. Wstęp wolny.

Rozkład jazdy Kolei na kino:

19 lipca , godz. 21.30 – Frombork, film: „Ewa chce spać”, reż. Tadeusz Chmielewski

2 sierpnia, godz. 21.00 – Tolkmicko, film: „Giuseppe w Warszawie”, reż. Stanisław Lenartowicz

16 sierpnia, godz. 21.00 – Suchacz, film: „Rejs”, reż. Marek Piwowski

6 września, godz. 20.30 – Elbląg , film. „Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński + muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Projekt pn. Kolej na kino jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Sponsor główny:Agencja Reklamowa Contact

Partnerzy: Urząd Miejski w Elbląg, Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Restauracja Zapiecek w Suchaczu, Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś, Urząd Gminy w Braniewie, Urząd Gminy we Fromborku, projekt Kino RP, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Filmoteka Narodowa.

Autor: Paulina Łuczak

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%