› bieżące
14:47 / 31.07.2013

Kolejna firma wycofuje się z inwestycji na elbląskiej Starówce

Kolejna firma wycofuje się z inwestycji na elbląskiej Starówce

fot. Konrad Kosacz

W ciągu kamienic przy ulicy Studziennej na Starym Mieście powstać miał minibrowar. Takie założenia przedstawiła firma Mytych. Jak jednak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli przedsiębiorstwa, plany inwestycyjne zostały wstrzymane. Żadne kroki w kierunku realizacji projektu, w najbliższym czasie nie będą podejęte. Natomiast nową inwestycją będzie budowa łaźni z usługą kąpieli w piwie w jednej z piwniczek kamienic przy Bulwarze Zygmunta Augusta.

Piwiarskie inwestycje w Elblągu

Elbląski deweloper Ryszard Mytych jest właścicielem niezabudowanej działki przy ul. Studziennej 33-35. Na tym terenie miała zostać wybudowana restauracja z minibrowarem. Oprócz tego w planach było stworzenie sali konferencyjnej i pokoi gościnnych. Działania w kierunku realizacji projektu zostały jednak wstrzymane. Firma Mytych nie podaje przyczyn. Dodajemy, że wartość działki oszacowano na 1 mln 550 tys. zł.

W pierwotnym planie budynek miał być podzielony na dwa zespoły pomieszczeń o różniącym się programie użytkowym. Pierwszy z nich, rozlokowany na części parteru i w piwnicy, miał pełnić funkcję szkoleniową oraz gastronomiczną wraz z minibrowarem. W założeniach sala restauracyjna miała mieć 105 miejsc konsumpcyjnych. Drugie pomieszczenie było przeznaczone na salę konferencyjną. Dodatkowo w minibrowarze planowano produkcję piwa. Drugi zespół pomieszczeń miał pełnić funkcję domu wycieczkowego, w którym znajdzie się 60 miejsc noclegowych. Cały obiekt był rozplanowany na części parteru oraz pięciu wyższych kondygnacjach.

Inwestycja była konkurencyjnym projektem dla innego przedsiębiorcy Janusza Olubińskiego. Inwestor zapowiada budowę łaźni piwnej na wzór tych, które wywodza się z Czech.

- Pomysł na otwarcie tego typu lokalu narodził się przed kilkoma laty, kiedy odwiedziłem jeden z takich minibrowarów restauracyjnych na Litwie. Nasze piwo będzie leżakowało w dużych zbiornikach od miesiąca do dwóch miesięcy, po to by było najwyższej jakości. Klienci łaźni będą mogli zażyć kąpieli w wannach wypełnionych, specjalnym, młodym piwem do kąpieli, które bardzo korzystnie wpływa na cerę i jest dedykowane przede wszystkim dla kobiet – podaje Olubiński.

Piwne SPA

Kąpiel w piwie przygotowana w oparciu o oryginalną recepturę, na którą składają się drożdże piwowarskie, wybrane odmiany chmielu, słodu i wyciągu z torfu, wpływa korzystnie na cały organizm. Zabieg sprzyja wypłukiwaniu toksyn, poprawia kondycję skóry i odpręża ciało. Historia łaźni piwnych sięga starożytnych Indii. Dziś kąpiele w piwie coraz częściej występują w ofercie SPA i hotelach. Drożdże piwne przyczyniają się do ogólnego zmiękczenia i regeneracji skóry, która pobiera z nich potrzebne witaminy, zwłaszcza z grupy witamin B, sacharydy i proteiny. Temperatury wody wynosi około 38 stopni. Cały rytuał powoduje przyspieszenie akcji serca i aktywację krwiobiegu w całym ciele.

Piwiarskie inwestycje przyciągnęłyby z pewnością wielu turystów do Elbląga. Zagospodarowanie kamienic przy Studziennej byłoby kolejnym krokiem w stronę odbudowy tej uliczki i przywrócenia jej dawnego, przedwojennego wyglądu.

13
4
oceń tekst 17 głosów 76%